Jazz4Rare 2025

Termin

01 marca 2025

Rodzaj biletu

Wstęp biletowany

Adres

Muzeum Emigracji w Gdyni

Ostatni tydzień lutego jest tygodniem, w którym mówimy o chorobach rzadkich i solidaryzujemy się z osobami, które z chorobą rzadką żyją na co dzień. Wszystkie działania podejmowane w ramach Światowego Dnia Chorób Rzadkich mają na celu budowanie coraz większej świadomości społecznej nt. chorób rzadkich oraz wyzwań stojących przed osobami i rodzinami nimi dotkniętymi. W tym roku po raz piąty w Gdyni odbędzie się także koncert Jazz4Rare!

Dlaczego jazz? Jazz pozytywnie wpływa na ciało i duszę, także osób dotkniętych chorobami rzadkimi. Co więcej, muzyka jazzowa to często improwizacja, to mieszanka talentu, wiedzy, szczęścia i intuicji. To ciągłe stąpanie po ziemi nieodkrytej, eksplorowanie nieznanego, to często improwizowane wyprawy w niewiadomym kierunku, tak jak podpowiada serce i rozum. Dokładnie tak samo jest z działaniami na rzecz chorób rzadkich, a skoro jazz i choroby rzadkie mają tyle wspólnego, to dlaczego ich nie połączyć?

Dlaczego Muzeum Emigracji? Często diagnoza choroby rzadkiej słyszana przez rodziców dziecka jest zarazem końcem i początkiem, swoistym momentem cezury, który zamyka jeden etap i otwiera inny, będący pewnego rodzaju podróżą w poszukiwaniu terapii, leczenia czy stabilizacji. W przeważającej większości przypadków jest to podróż w nieznane, bez jasno zdefiniowanego kierunku – to emigracja ze strefy komfortu do nowego życia, życia z chorobą rzadką. Nie ma zatem lepszego miejsca niż Muzeum Emigracji w Gdyni, by połączyć jazz i podróż w muzyczny świat dedykowany chorobom rzadkim.

W ramach tegorocznej edycji Jazz4Rare 2025 w Muzeum Emigracji w Gdyni (ul. Polska 1, Gdynia) + online, 1 marca 2025 r. o godz. 18:00 usłyszymy:

Dorota Miśkiewicz & Marek Napiórkowski

oraz PESH

Koncert poprowadzi Krystyna Stańko.

Link do transmisji na kanale YouTube: https://www.youtube.com/live/LHibO92cgSQ

Więcej na: fundacjabb.pl oraz stronie Wydarzenia na FB: https://fb.me/e/dRcCn7sXp

Zapraszamy Was do emigracji w niezapomniane jazzowe stany ducha wypełnione dobrem dedykowanym osobom i rodzinom dotkniętym chorobami rzadkimi.

Do zobaczenia!

Poniżej przedstawiamy zasady dotyczące udziału bezpośredniego w Wydarzeniu pt. Jazz4Rare2025:

1. Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona. Miejsca siedzące są nienumerowane, a ich liczba jest również ograniczona.

2. Udział w Wydarzeniu jest nieodpłatny, lecz wymaga odebrania wejściówki w Kasie Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1 (dalej – Muzeum).

3. Rezerwacji można dokonywać w kasie Muzeum dzwoniąc pod nr tel. +48 58 670 41 61, bądź pisząc maila na adres: kasa@muzeumemigracji.pl z podaniem liczby rezerwowanych wejściówek.

4. Rezerwacje nieodebrane minimum na godzinę przed koncertem będą anulowane, a wejściówki wrócą do ogólnodostępnej puli i mogą być odebrane przez dowolne osoby bezpośrednio przed koncertem.

5. Prosimy Państwa o rozważną rezerwację wejściówek. W przypadku braku możliwości udziału w Wydarzeniu będziemy zobowiązani za informację zwrotną do kasy Muzeum o rezygnacji z bezpośredniego udziału w koncercie (nawet w dniu Wydarzenia). Pozwoli to nam na sprawne zarządzanie dostępnym limitem miejsc, a tym samym umożliwi innym chętnym udział w Wydarzeniu.

6. Informacje dotyczące dostępności Muzeum dla osób z niepełnosprawnościami dostępne są tu: https://polska1.pl/wizyta/informacje-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami/

7. Dla osób, które nie mogą bezpośrednio uczestniczyć w koncercie przygotowaliśmy transmisję „na żywo” z koncertu, która również dostępna będzie nieodpłatnie na kanale YouTube Fundacji BB i nie będzie wymagała uprzedniej rejestracji ani zgłoszenia.

8. Udział w Wydarzeniu jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu dostępnego na stronie fundacjabb.pl.

Organizatorami koncertu są: Fundacja Bohatera Borysa, Owszem Studio, Miasto Gdynia oraz Muzeum Emigracji w Gdyni

Patronami honorowymi koncertu są: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek

Patronat medialny: Jazz Forum, trójmiasto.pl, Jazzpress i Radio Gdańsk

Partnerzy: amberExpo,Port Gdańsk, Coldstore Gdańsk i Sopotorium Medical Resort

Dorota Miśkiewicz & Marek Napiórkowski

Dorota Miśkiewicz Jeden z najważniejszych polskich głosów jazzowych, kompozytorka, autorka tekstów. Wydała dziewięć autorskich płyt, które nierzadko były nominowane do Fryderyków, a ona sama w ostatnich latach zdobywa tytuł Wokalistki Roku w corocznym rankingu magazynu „Jazz Forum”. 8 września 2023 roku ukazał się jej najnowszy album „Bons Amigos”, nagrany w Rio de Janeiro z ikoną latin jazzu, brazylijskim gitarzystą Toninho Hortą. Zyskał on nominację do Fryderyka 2024 w kategorii Album Roku Jazz, a samą Dorotę nominowano w kategorii Artysta Roku.

Niezliczona jest liczba kolaboracji, w których brała udział na zaproszenie innych artystów. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą, ich wspólna piosenka „UmPincelada” spotkała się ze znakomitym przyjęciem miłośników muzyki na całym świecie. Ponadto ma na swoim koncie współpracę z Nigelem Kennedym, Stefano Bollanim, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Toninho Hortą, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej.

Zakotwiczona w jazzie, chętnie wypływa na szerokie wody innych estetyk muzycznych, nierzadko ekspertmentanych. Od lat można ją usłyszeć na płytach i koncertach Grzegorza Turnaua, do wspólnych projektów zapraszają ją także artyści sceny hip-hopowej (m.in. LUC), współczesnej i awangardowej (Paweł Szamburski, Kwadrofonik, Agata Zubel), chóry (Chór Polskiego Radia) i orkiestry.

Marek Napiórkowski Czołowy polski gitarzysta i kompozytor. Od wielu lat realizuje się jako artysta wszechstronny, budując jednocześnie własny, niepowtarzalny język muzyczny. Trudny do zaszufladkowania – z każdym nowym przedsięwzięciem zabiera nas w coraz ciekawsze, intrygujące światy muzyczne, przypieczętowując je marką unikatowego brzmienia.

Od początku swojej kariery Napiórkowski pojawia się na szczytach polskich rankingów. Doceniany przez branżę i krytykę – szesnastokrotnie nominowany, a w 2019 wyróżniony statuetką Nagrody Muzycznej FRYDERYK za album „Szukaj w snach”. Laureat nagrody Mateusze Trójki 2018 za album „WAW-NYC”

Za ścieżkę dźwiękową do filmu „Bejbis” Andrzeja Saramonowicza otrzymał nominację do Polskiej Nagrody Filmowej „Orły” 2023 oraz Nagrodę Publiczności w konkursie Krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej w kategorii Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku. Wyróżniony za muzykę do filmu „Miłość i puste słowa” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej podczas 48. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2019. Spełnia się także jako kompozytor muzyki teatralnej.

Od 2017 roku wykładowca w klasie gitary jazzowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, od 2023 roku posiada tytuł profesora sztuk muzycznych.

Źródło: Oficyna Artystyczna 13 Kotów

PESH

PESH to polsko-norweski zespół, który tworzą młodzi, utalentowani muzycy głęboko zaangażowani w europejską scenę jazzową. Ich muzyka to intuicyjne opanowanie tradycyjnych form, które w naturalny sposób łączy się z odważną spontanicznością wolnej improwizacji. W 2023 roku wydali swój debiutancki album, „Peshish”, zbudowany na czterech fundamentalnych zasadach: Znaczeniu, Szacunku, Wysokich standardach i Ciekawości. To w pełni demokratyczny zespół, w którym każdy członek wnosi wkład w muzykę i kształtuje jej formę. Choć proces tworzenia trwa dłużej, jego rezultaty są naprawdę fascynujące. Do tej pory PESH występował w różnych zakątkach Europy, m.in. w Norwegii (Victoria Nasjonal Jazzscene, Oslo Jazz Festival), Danii (Copenhagen Jazz Festival, Aarhus Jazz Festival) oraz Polsce (Jazz Jantar Festival).

fot. Daria Szczygieł & Jan Rusek www.dariaszczygiel.com www.janrusek.com

Patrycja Wybrańczyk (PL) – perkusja

Emil Miszk (PL) – trąbka

Sondre Moshagen (NO) – fortepian

Håkon Huldt-Nystrøm (NO) – kontrabas

Źródło: materiały PESH