Koncert Jazz4Rare

Termin

24 lutego 2024
24 lutego 2024

Rodzaj biletu

Wstęp wolny

Adres

Muzeum Emigracji w Gdyni

Ostatni tydzień lutego jest tygodniem, w którym mówimy o chorobach rzadkich i solidaryzujemy się z osobami, które z chorobą rzadką żyją na co dzień. Wszystkie działania podejmowane w ramach Światowego Dnia Chorób Rzadkich mają na celu budowanie coraz większej świadomości społecznej nt. chorób rzadkich oraz wyzwań stojących przed osobami i rodzinami nimi dotkniętymi. W tym roku po raz piąty w Gdyni odbędzie się także koncert Jazz4Rare!

Dlaczego jazz? Jazz pozytywnie wpływa na ciało i duszę, także osób dotkniętych chorobami rzadkimi. Co więcej, muzyka jazzowa to często improwizacja, to mieszanka talentu, wiedzy, szczęścia i intuicji. To ciągłe stąpanie po ziemi nieodkrytej, eksplorowanie nieznanego, to często improwizowane wyprawy w niewiadomym kierunku, tak jak podpowiada serce i rozum. Dokładnie tak samo jest z działaniami na rzecz chorób rzadkich, a skoro jazz i choroby rzadkie mają tyle wspólnego, to dlaczego ich nie połączyć?

Dlaczego Muzeum Emigracji? Często diagnoza choroby rzadkiej słyszana przez rodziców dziecka jest zarazem końcem i początkiem, swoistym momentem cezury, który zamyka jeden etap i otwiera inny, będący pewnego rodzaju podróżą w poszukiwaniu terapii, leczenia czy stabilizacji. W przeważającej większości przypadków jest to podróż w nieznane, bez jasno zdefiniowanego kierunku – to emigracja ze strefy komfortu do nowego życia, życia z chorobą rzadką. Nie ma zatem lepszego miejsca niż Muzeum Emigracji w Gdyni, by połączyć jazz i podróż w muzyczny świat dedykowany chorobom rzadkim.

W ramach tegorocznej edycji Jazz4Rare 2024 w Muzeum Emigracji w Gdyni (ul. Polska 1, Gdynia) + online, 24 lutego 2024 r. o godz. 18:00 usłyszymy:

Marcin Wasilewski Trio w ramach jubileuszowej trasy z okazji 30-lecia Tria.

oraz

Magda Kuraś Quintet

Koncert jak co roku poprowadzi Kamil Wicik.

Link do transmisji na kanale YouTube: youtube.com/watch?v=a7AB9y0qOXo

Więcej na: fundacjabb.pl oraz stronie Wydarzenia na FB: fb.me/e/7gkseDupV

Zapraszamy Was do emigracji w niezapomniane jazzowe stany ducha wypełnione dobrem dedykowanym osobom i rodzinom dotkniętym chorobami rzadkimi.

Do zobaczenia!

Poniżej przedstawiamy zasady dotyczące udziału bezpośredniego w Wydarzeniu pt. Jazz4Rare2024:

1. Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona.

2. Udział w Wydarzeniu jest nieodpłatny, lecz wymaga odebrania wejściówki w Kasie Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1 (dalej – Muzeum).

3. Rezerwacji można dokonywać w kasie Muzeum dzwoniąc pod nr tel. +48 58 670 41 61, bądź pisząc maila na adres: kasa@muzeumemigracji.pl z podaniem liczby rezerwowanych wejściówek.

4. Rezerwacje nieodebrane minimum na godzinę przed koncertem będą anulowane, a wejściówki wrócą do ogólnodostępnej puli i mogą być odebrane przez dowolne osoby bezpośrednio przed koncertem.

5. Prosimy Państwa o rozważną rezerwację wejściówek. W przypadku braku możliwości udziału w Wydarzeniu będziemy zobowiązani za informację zwrotną do kasy Muzeum o rezygnacji z bezpośredniego udziału w koncercie (nawet w dniu Wydarzenia). Pozwoli to nam na sprawne zarządzanie dostępnym limitem miejsc, a tym samym umożliwi innym chętnym udział w Wydarzeniu.

6. Informacje dotyczące dostępności Muzeum dla osób z niepełnosprawnościami dostępne są tu: https://polska1.pl/wizyta/informacje-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami/

7. Dla osób, które nie mogą bezpośrednio uczestniczyć w koncercie przygotowaliśmy transmisję „na żywo” z koncertu, która również dostępna będzie nieodpłatnie na kanale YouTube Fundacji BB i nie będzie wymagała uprzedniej rejestracji ani zgłoszenia.

Organizatorami koncertu są: Fundacja Bohatera Borysa, Owszem Studio, Miasto Gdynia oraz Muzeum Emigracji w Gdyni

Patronami honorowymi koncertu są: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Patronat medialny: Jazz Forum, trójmiasto.pl i Jazzpress

Partnerzy: Port Gdańsk, Coldstore Gdańsk, Sopotorium Medical Resort i KartCenter

Marcin Wasilewski Trio łączy wielką jazzową tradycję i nowoczesność, w kluczowej dla współczesnego jazzu i także ogromnie wymagającej formule fortepianowego trio, a jednocześnie potrafi znaleźć w jej obrębie swój własny rozpoznawalny głos.

To także jeden z najbardziej konsekwentnie rozwijających się zespołów polskiej sceny, otwarty na inspiracje otaczającą ich muzyką i przekuwający je we własny język muzycznej wypowiedzi. Uznawany jest za jedną z najwybitniejszych i unikatowych formacji jazzowych swojego pokolenia, cieszy się wielkim uznaniem zarówno w Polsce, jak i na świecie.

W 2024 roku zespół obchodzi 30. rocznicę istnienia w niezmienionym składzie. Jego historia sięga jednak 1990 roku. Wówczas powstała formacja Simple Acoustic Trio złożona z uczniów liceum muzycznego w Koszalinie. Na scenie zadebiutowali rok później. Muzyką grupy zainteresował się sam Tomasz Stańko. W końcu lat 90. poszukiwał dla siebie kolejnego kwartetowego składu, który tak jak kiedyś grupa z Bobo Stensonem – fortepian, Andersem Jorminem – kontrabas i legendą brytyjskiej sceny Tonym Oxleyem w pełni oddawałby jego artystyczne zamiary. Spotkanie z Tomaszem Stańką było punktem zwrotnym w karierze tria. W jednym z wywiadów słynny trębacz tak komplementował wówczas młodszych kolegów: „W całej historii polskiego jazzu nie było takiej grupy jak oni”.
Muzycy Tria przez ponad 20 lat koncertowali i nagrywali z Tomaszem Stańko w jego Kwartecie, zaś jako Trio lub osobno współpracowali z największymi nazwiskami w jazzie, m.in. Charles Lloyd, Jan Garbarek, Joe Lovano, Al Foster, Branford Marsalis, Bobo Stenson, Nils Petter Molvær, Manu Katché, Dino Saluzzi i wielu innych, w tym całą czołówką polskich artystów jazzowych.

Ostatnie lata były bardzo owocnym czasem dla muzyków Tria: po nagraniu albumu „Arctic Riff” odbyli dwie trasy koncertowe – w 2021 i 2022 roku – z udziałem Joe Lovano. We wrześniu 2022 roku spotkali się w Nowym Jorku, gdzie wspólnie z plejadą innych gwiazd jazzu, m.in. Ravim Coltranem, Ambrosem Akinmusirem, Chrisem Potterem, Wadada Leo Smithem, Craigiem Tabornem, Davidem Virellesem, czy Jakobem Bro – 18 września ’22 wystąpili w koncercie poświęconym pamięci Tomasza Stańko „Remembering Tomasz Stańko”. Muzycy Tria uczestniczyli także w kilku innych koncertach z okazji 80. urodzin Tomasza Stańko: razem z wybitnym norweskim trębaczem Nilsem Petterem Molværem zagrali trzy koncerty (w Rzeszowie, Krakowie i Warszawie), a 16 listopada ’22 r. – podczas EFG London Jazz Festival 2022 wystąpili z BBC Concert Orchestra oraz znakomitym izraelskim trębaczem Avishaiem Cohenem i młodymi talentami z Wielkiej Brytanii. W roku 2023 Trio, na zaproszenie Joe Lovano, na dwunastu koncertach w legendarnym nowojorskim klubie Village Vanguard i był to pierwszy – po prawie 40 latach nieobecności polskiego jazzu – występ w tym najbardziej nobilitującym dla jazzmana miejscu na świecie.

Rok 2024 stoi pod znakiem koncertów i spotkań z fanami Tria w Polsce i na świecie w ramach Marcin Wasilewski Trio – 30th Anniversary Tour 2024.

Źródło: materiały Marcin Wasilewski Trio, Maciej Karłowski, culture.pl

Marcin Wasilewski Trio:

Marcin Wasilewski – fortepian

Sławomir Kurkiewicz – kontrabas

Michał Miśkiewicz – perkusja

Fot. Bartosz Maciejewski / ECM Records

Więcej na: marcinwasilewskitrio.com

Magda Kuraś Quintet, zespół powstał w 2022 roku a siłą, która połączyła muzyków jest zamiłowanie do rytuałów i muzyki etnicznej. Nacisk kładą na wspólny język muzyczny. Chcą aby to muzyka czytała ich emocje. Cały kwintet śpiewa jak kiedyś zespoły ludowe, a liderka łączy na scenie wokal z tańcem.

„Tryptyk Biłgorajski” opowiada historię tęsknoty, rozdartego serca i oczyszczenia. To jakoby obrzęd muzyczny, w którym poprzez otwarcie się na trudne emocje, nazwanie i pozwolenie sobie na przeżycie ich, następuje uwolnienie emocjonalne.

Oryginalne teksty stały się punktem wyjścia do stworzenia przez zespół własnych kompozycji. Nie są to jazzowe aranżacje ludowych utworów ale próba odwzorowania kapeli wiejskiej z zachowaniem wpływów muzycznych każdego z członków zespołu oraz ich osobistych przeżyć, które w muzycznym eliksirze rytualnym mieszają z dźwiękami.

Magda, która pochodzi z Biłgoraja, wybrała te pieśni z okolic swojego rodzinnego miasta.

Źródło: materiały Magda Kuraś Quintet

Magda Kuraś Quintet:

Magda Kuraś – głos, taniec

Maciej Świniarski – głos, burza, tamburyn

Ziemowit Klimek – kontrabas, głos

Kuba Krzanowski – perkusja, głos

Dominik Kisiel – piano, głos

fot. Alicja Monastyrska

Więcej na: fb.com/magda.kuras99/