STYCZEŃ w Muzeum Miasta Gdyni


Rok 2020 był dla Muzeum Miasta Gdyni czasem wielu istotnych zmian. Pomimo trudnej dla wszystkich sytuacji, udało nam się otworzyć 3 wystawy czasowe. W marcu odbył się wirtualny wernisaż gdyńskiej odsłony „Gdynia – Tel Awiw”. Wrzesień i wczesna jesień stałą pod znakiem naszego sztandarowego cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci, tym razem poświęconą Januszowi Kaniewskiemu. Ostatnia wystawa to „Legenda Radmoru”, której ekspozycję przedłużamy do końca wakacji 2021 roku, dając tym samym wszystkim możliwość zetknięcia się z niezwykłą historią gdyńskiej firmy oraz jej dokonań.

Rok 2021 rozpoczynamy bardzo bogatą ofertą online i nie tylko…bowiem z odsieczą przeciwko nudzie przybywa Muzealna Brygada! Tegoroczne ferie zimowe organizujemy we współpracy z Muzeum Emigracji. Przygotowaliśmy niezwykłe wyzwania, które będzie można przechodzić ze specjalnymi mapami poświęconymi dwóm dworcom – gdyńskiemu dworcowi oraz dworcowi morskiemu, gdzie mieści się Muzeum Emigracji. Dźwiękonaśladownictwo? Podchwytliwe zagadki? W te ferie najmłodszych i starszych czeka mnóstwo dobrej zabawy dzięki połączonym muzealnym mocom obu muzeów!

Drugi tydzień ferii, od 11 do 14 stycznia to właśnie wydarzenie „Kolej na Wyzwanie” czyli maraton dworcowy!

Odnajdźcie ślady stóp Witolda Gombrowicza, wdrapcie się na pomnik, policzcie schody na peron i sprawdźcie, który z królów Polski ma własną linię kolejową. Posłuchajcie dźwięków dworca, podziwiając dekoracje na suficie restauracji i poczujcie wiatr we włosach, oczekując na odpływający prom. Nie dajcie się zimowej nudzie i razem z rodziną przyjrzyjcie się gdyńskim dworcom. W obu dworcach dostępna będzie mapa z zadaniami – wyczynami. Na bacznych obserwatorów czekają nagrody.

Po feriach, 14 stycznia, swój wykład poprowadzi Hubert Bilewicz, znany historyk sztuki i nauczyciel akademicki. Tym razem poznamy sekrety zmodernizowanego klasycyzmu kompleksu wojskowego na Oksywiu i gmachu Banku Polskiego w Gdyni. Wykład odbędzie się w cyklu prelekcji „Perły”, którego celem jest prezentacja gdyńskiej architektury z tej drugiej, niemodernistycznej strony.

Aktywnie działa nasz Klub Doborowego Towarzystwa. Liczni Seniorzy i Seniorki odkrywają w nim dawną Gdynię. 21 stycznia poznają miejsca ukazane w książce Michała Piedziewicza „Dżoker”, którą klubowicze otrzymali w grudniu w pakiecie powitalnym.

Na zakończenie chcielibyśmy zachęcić państwa do wzięcia udziału w naszych spacerach, które można organizować samodzielnie z wykorzystaniem specjalnych map. Dawid Gajos z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni przygotował możliwe do pobrania mapy dla młodszych i starszych poświęcone starym, gdyńskim szlakom kolejowym – tym znanym i tym od dawna zapomnianym, ukrytym w gąszczu drzew i chaszczy. Uzupełnione o ciekawy komentarz historyczny mapy od stycznia do pobrania ze strony Muzeum!

SPACER LINIĄ KOLEJOWĄ GDYNIA – KOKOSZKI – SPACER Z HISTORIĄ!
https://www.muzeumgdynia.pl/wp-content/uploads/2020/12/Spacer-linią-kolejową-Gdynia-Kokoszki.pdf

BOCZNICA KOLEJOWA DO ZAKŁADÓW POLIFARB – SPACER Z HISTORIĄ!
https://www.muzeumgdynia.pl/wp-content/uploads/2020/12/Spacer-bocznica%CC%A8-kolejowa%CC%A8-do-zaklado%CC%81w-POLIFARB.pdf