Kulturalny Kalendarz Adwentowy. Czas oczekiwania na Święta z Gdynią Kulturalną!

Termin

01 grudnia 2020
24 grudnia 2020

Rodzaj biletu

Adres

Kulturalny Kalendarz Adwentowy. Czas oczekiwania na Święta z Gdynią Kulturalną! 

Kulturalny adwentowy kalendarz inspirowany jest tradycją odkrywania małych niespodzianek w czasie oczekiwania na Święta. To pomysł wywodzący się z Niemiec. W kręgach protestanckich w wieńcu, zamiast świec umieszczano 24 małe woreczki z podarunkami. Znany był też zwyczaj rysowania kredą kresek na drzwiach od 1 do 25 grudnia. W ten sposób ludzie dowiadywali się o nadejściu dnia świętowania. 

Tym razem proponujemy nieco inną formę czekania na ten wyjątkowy czas w roku −  wykorzystamy formę online! Codzienna dawka  wideo propozycji kulturalnych wprowadzi was w świąteczny nastrój i zainspiruje do odkrycia Świąt na nowo. 

Na naszym facebookowym profilu i kanale Youtube Gdyni Kulturalnej czekają na was m. in. rozmowy, warsztaty i program dla dzieci. Interesujące propozycje to możliwość kontaktu z kulturą i spędzenia czasu w gronie najbliższych. 

#gdyniakulturalnaonline 

Facebook: https://www.facebook.com/gdyniakulturalna

Youtube: https://www.youtube.com/c/GdyniaKulturalnaGdyniaKulturalna/videos

Program:

———————————————————————————————————

1 grudnia / wtorek

18.00 Spotkanie autorskie: wokół książki Pawła Sitkiewicza „Gorączka filmowa”

Wyjściu do kina w przedwojennej Polsce towarzyszyła szeroka skala emocji – od łez wzruszenia po strach o zdrowie i życie. Rytuały publiczności tworzyły często spektakl ciekawszy od filmu. Pełen niespodzianek i zwrotów akcji. Z kolei kino odgrywało więcej ról niż obecnie. Było parkiem rozrywki, ale jednocześnie świątynią sztuki, szkołą życia, trybuną polityczną, oknem na świat, miejscem spotkań towarzyskich i erotycznych, laboratorium przemian obyczajowych, symulatorem doznań niedostępnych w codziennej egzystencji, gabinetem lekarskim dla ludzi zmęczonych Wielkim Kryzysem, lecz również domem publicznym, areną przestępstw i tragedii. Kinomania nie była niewinną formą spędzania wolnego czasu. Po skończonej projekcji widzowie wracali bowiem do domu zarażeni gorączką filmową. Chorobą, która odmieniła XX wiek.

19.00 Podcast: Jean Echenoz”Ravel” cz.1 – czyta Jakub Grzybek

———————————————————————————————————

2 grudnia / środa

18.00 Warsztaty: Hydrobaza- handmade z TuBazą; jak zrobić ogrodowe zbiorniki wodne 

———————————————————————————————————

3 grudnia / czwartek

18.00 Wywiad: Przewodnik Filmowy cz. 1; gość: dr Piotr Kurpiewski 

Maciej Wiktor – reżyser i scenarzysta prowadzi wywiad z filmoznawcami. W tym odcinku gościem prowadzącego jest dr Piotr Kurpiewski – kierownik Zakładu Filmu i Mediów w Instytucie Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Autor Historii na ekranie Polski Ludowej (2017), monografii powojennego polskiego kina historycznego. Od 2007 roku naukowo zajmuje się historią polskiej kinematografii ze szczególnym uwzględnieniem czasów PRL. Autor kilkudziesięciu tekstów naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii filmu, zafascynowany twórczością Krzysztofa Kieślowskiego i Wojciecha Smarzowskiego, wykładowca Akademii Polskiego Filmu, stały współpracownik Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. 

———————————————————————————————————

4 grudnia / piątek

18.00 Wywiad: o trójmiejskiej scenie muzycznej rozmawiają Piotr Metz i Michał Miegoń

———————————————————————————————————

5 grudnia / sobota

18.00 Wywiad: Przewodnik Filmowy cz. 2; gość: dr Marcin Borchardt

Maciej Wiktor – reżyser i scenarzysta prowadzi wywiad z filmoznawcami. W tym odcinku gościem prowadzącego jest dr Marcin Borchardt – reżyser, scenarzysta, filmoznawca, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o sztuce. Reżyser filmów dokumentalnych, reklam, wideoklipów, programów telewizyjnych. Autor monografii naukowych „Awangarda muzyki końca XX wieku. Przewodnik dla początkujących” (2014) i Anioły nie znają wstydu. Transgresja w kinie Nowego Jorku” (2018). Wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Uniwersytetu Gdańskiego. Członek Polskiej Akademii Filmowej (PAF) i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

———————————————————————————————————

6 grudnia / niedziela

12.00 – 20.00 Dla dzieci: Mikołajki z Gdynią Kulturalną: bajki i warsztaty we współpracy z Gdyńskim Centrum Filmowym.

Z okazji Mikołajek zapraszamy na pokazy bajek online! Od godziny 12.00 do 20.00 na kanale YouTube Gdyni Kulturalnej zobaczymy kompilację filmów animowanych:

Żubr Pompik, Śnieżyca 

Żubr Pompik, Tropy na śniegu

Agatka, Zastępca (o Mikołaju)

Agatka, Marynarz (o wyprawie na biegun)

Zimowa opowieść (o przyjaźni dziewczynki i bałwanka)

Mamy też propozycję dla aktywnych – od godziny 14.00 będą dostępne warsztaty „Animowana kartka świąteczna”. Pokażemy dzieciom jak stworzyć własną animowaną kartkę świąteczną, którą później będzie można przesyłać rodzinie i znajomym (będzie ona dostępna w internecie). Wykorzystamy do tego Scratcha, czyli język programowania stworzony specjalnie dla dzieci. Co ważne, jest on dostępny z poziomu przeglądarki, nie wymaga instalowania żadnych programów,  jego obsługa jest na tyle prosta, że dzieci w wieku 8+ często radzą sobie zupełnie sami, młodsi przy asyście rodziców. Wykonanie kartki świątecznej będzie na tyle proste, że mogą się zabrać za nie rodziny z dziećmi od około 5 lat. Starsze dzieci i nastolatkowie po złapaniu bakcyla, będą mogli samodzielnie rozwinąć swój projekt.

———————————————————————————————————

7 grudnia / poniedziałek

18.00 Warsztaty: Moc ziół cz. 1,2

Zapraszamy na spacer ziołowy i wspólne odrywanie niesamowitych właściwości otaczających nas roślin.

Prowadzenie: Dorota Grądzka – żyje w zgodzie z naturą i sobą. Otacza się roślinami. Jest terapeutką medycyny naturalnej. Prowadzi w Gdyni Gabinet Terapii Naturalnych „Natura Życia”. Przychodzą do niej ludzie po zdrowie i dobre samopoczucie.

———————————————————————————————————

8 grudnia / wtorek

18.00 Podcast: Adwentowy przetrwalnik literacki (cz. 1,2,3). Zaprasza Szymon Kloska

cz. 1.    Święta i turonie – o starych i nowych świątecznych zwyczajach w książkach dla dzieci i dorosłych – gość specjalny Aleksandra Lipczak

cz. 2.    Święta i gwiazdy – od Lema po Gaimana – gość specjalny Jakub Gomułka

cz. 3.    Święta i prezenty – o tym co jak i po co – gość specjalny Katarzyna Kubisiowska

Szymon Kloska – krytyk i aktywista literacki. O książkach opowiada w radio i telewizji, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Prowadził liczne programy telewizyjne i audycje o literaturze, m.in.: „WOK – Wszystko o Kulturze”, „Książki na Lato” i „Myślnik”. Od przeszło dekady współprowadzi audycję „Piątka z literatury” w RMF Classic. Wieloletni pracownik Instytut Książki, od stycznia 2017 roku związany z programem Kraków Miasto Literatury UNESCO. Współtwórca Festiwalu Literatury dla

Dzieci. Jest rzecznikiem Nagrody Literackiej Gdynia i kuratorem Festiwalu Miasto Słowa, który towarzyszy Nagrodzie.

19.00 Podcast: Jean Echenoz”Ravel” cz.2 – czyta Jakub Grzybek

———————————————————————————————————

9 grudnia / środa

18.00 Warsztaty: Świąteczne eko prezenty cz. 1,2,3

Szukasz pomysłu na świąteczny prezent? A może warto zrobić samemu i na dodatek w duchu eko? Mamy dla Was kilka pomysłów!

Prowadzenie: Izabela Ryska – absolwentka kierunku Biotechnologia leków Politechniki Gdańskiej, Wydział Chemiczny (2015). Ścieżkę zawodową związała z naturalnymi kosmetykami. Uczy jak tworzyć kosmetyki oraz pielęgnować skórę w sposób naturalny.

———————————————————————————————————

10 grudnia / czwartek

18.00 Wykład: Gdyńska Szkoła Filmowa prezentuje – Fotografia – światło

———————————————————————————————————

11 grudnia / piątek

18.00 Wykład: Gdyńska Szkoła Filmowa prezentuje – Animacja niekomputerowa

———————————————————————————————————

12 grudnia / sobota

18.00 Wywiad: Przewodnik Filmowy cz. 2; gość: dr Marta Maciejewska 

Maciej Wiktor – reżyser i scenarzysta prowadzi wywiad z filmoznawcami. W tym odcinku gościem prowadzącego jest dr Marta Maciejewska – filmoznawczyni, polonistka, anglistka, menedżerka kultury. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Współpracuje z Uniwersytetem Gdańskim, gdzie prowadzi zajęcia dla studentów oraz wykłady w ramach Akademii Polskiego Filmu, a ponadto od kilku lat jest jedną z wykładowczyń programu edukacyjnego „Pogotowie maturzysty”. Od 2012 roku prelegentka Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Jej artykuły o kinie ukazały się m.in. w „Ekranach”, „Panoptikum”, „Kulturze Popularnej”, „Literaturze i Kulturze Popularnej” oraz w licznych tomach zbiorowych. Współredagowała książki „Orson Welles. Twórczość – recepcja – dziedzictwo”, „Racism and Trauma” i „Censorship, Politics and Oppression”.

19.00 Wykład: Jacek Friedrich opowiada o tradycji wysyłania kartek świątecznych.  

O Pocztówkowym fenomenie polskiej szkoły ilustracji opowie dr Jacek Friedrich – historyk sztuki,  który zgromadził około 3000 pocztówek bożonarodzeniowych z czasów PRL. Między 1956 r. a połową lat 70. XX wieku pocztówki przeżywały w Polsce złoty okres, projektowali je znakomici graficy – Jan Marcin Szancer, Andrzej Heidrich, Olga Siemaszkowa, Józef Wilkoń, Janusz Stanny, Adam Kilian i wielu innych dobrych artystów. 

———————————————————————————————————

13 grudnia / niedziela

18.00 Warsztaty: Eko lampiony

w kreatywny świąteczny nastrój wprowadzi nas Elżbieta Konieczna z Karuzeli Pasji.
Propagatorka idei zero-waste, realizatorka wielu projektów związanych z ekologią oraz organizatorka pokazów mody „Drugie (s)zycie ubrań”. W czasie warsztatów zobaczymy jak ze słoików zrobić lampiony, które ozdobią nasze Bożonarodzeniowe stoły .

19.00 Adwent – czas duchowej przemiany. O pokoju i relacjach rozmawiają: ks. Jacek Socha 

i dr hab. Artur Szutta / prof. UG. Filozof, redaktor naczelny czasopisma “Filozofuj!”

———————————————————————————————————

14 grudnia / poniedziałek

18.00 Warsztaty: Moc ziół cz. 3,4

Prowadzenie: Dorota Grądzka

Zapraszamy na spacer ziołowy i wspólne odrywanie niesamowitych właściwości otaczających nas roślin.

Prowadzenie: Dorota Grądzka – żyje w zgodzie z naturą i sobą. Otacza się roślinami. Jest terapeutką medycyny naturalnej. Prowadzi w Gdyni Gabinet Terapii Naturalnych „Natura Życia”. Przychodzą do niej ludzie po zdrowie i dobre samopoczucie.

———————————————————————————————————

15 grudnia / wtorek

18.00 Podcast: Adwentowy przetrwalnik literacki (cz. 4,5,6). Zaprasza Szymon Kloska

cz. 4.    Święta i dzieci (najlepsze i najgorsze książki o świętach dla dzieci) – gość specjalny Michał Rusinek

cz. 5.    Święta wierszem – czyli liryczna playlista świąteczna – gość specjalny Wojciech Bonowicz

cz. 6.    Święta alternatywne – inne ewangelie i apokryfy – gość specjalny Wit Szostak

Szymon Kloska – krytyk i aktywista literacki. O książkach opowiada w radio i telewizji, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Prowadził liczne programy telewizyjne i audycje o literaturze, m.in.: „WOK – Wszystko o Kulturze”, „Książki na Lato” i „Myślnik”. Od przeszło dekady współprowadzi audycję „Piątka z literatury” w RMF Classic. Wieloletni pracownik Instytut Książki, od stycznia 2017 roku związany z programem Kraków Miasto Literatury UNESCO. Współtwórca Festiwalu Literatury dla

Dzieci. Jest rzecznikiem Nagrody Literackiej Gdynia i kuratorem Festiwalu Miasto Słowa, który towarzyszy Nagrodzie.

19.00 Podcast: Jean Echenoz”Ravel” cz.2 – czyta Jakub Grzybek

———————————————————————————————————

16 grudnia / środa

18.00 Warsztaty: Świąteczne eko prezenty cz. 4,5,6

Szukasz pomysłu na świąteczny prezent? A może warto zrobić samemu i na dodatek w duchu eko? Mamy dla Was kilka pomysłów!

Prowadzenie: Izabela Ryska – absolwentka kierunku Biotechnologia leków Politechniki Gdańskiej, Wydział Chemiczny (2015). Ścieżkę zawodową związała z naturalnymi kosmetykami. Uczy jak tworzyć kosmetyki oraz pielęgnować skórę w sposób naturalny.

———————————————————————————————————

17 grudnia / czwartek

18.00 Podcast: Historie rodzinne snute podczas przygotowań do świąt

———————————————————————————————————

18 grudnia / piątek

18.00 Warsztaty: Świąteczna eko kuchnia cz.1

19.00 Warsztaty: Ozdoby świąteczne – handmade cz.1

———————————————————————————————————

19 grudnia / sobota

18.00 Warsztaty: Świąteczna eko kuchnia cz.1

19.00 Warsztaty: Ozdoby świąteczne – handmade cz.1

———————————————————————————————————

20 grudnia / niedziela

18.00 Wykład o Gwieździe Betlejemskiej – opowiada dr Piotr Stankiewicz

———————————————————————————————————

21 grudnia / poniedziałek

18.00 Warsztaty: Moc ziół cz. 5,6

Prowadzenie: Dorota Grądzka

Zapraszamy na spacer ziołowy i wspólne odrywanie niesamowitych właściwości otaczających nas roślin.

Prowadzenie: Dorota Grądzka – żyje w zgodzie z naturą i sobą. Otacza się roślinami. Jest terapeutką medycyny naturalnej. Prowadzi w Gdyni Gabinet Terapii Naturalnych „Natura Życia”. Przychodzą do niej ludzie po zdrowie i dobre samopoczucie.

———————————————————————————————————

22 grudnia / wtorek

18.00 Podcast: Adwentowy przetrwalnik literacki (cz. 7,8). Zaprasza Szymon Kloska

7.    Święta i ryby, czyli nie samym karpiem człowiek żyje –  gość specjalny Jakub Kornhauser

8.    Święta, święta i po świętach – kilka tekstów które spod choinki pozwolą wytoczyć się w karnawał – gość specjalny Zośka Papużanka

Szymon Kloska – krytyk i aktywista literacki. O książkach opowiada w radio i telewizji, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Prowadził liczne programy telewizyjne i audycje o literaturze, m.in.: „WOK – Wszystko o Kulturze”, „Książki na Lato” i „Myślnik”. Od przeszło dekady współprowadzi audycję „Piątka z literatury” w RMF Classic. Wieloletni pracownik Instytut Książki, od stycznia 2017 roku związany z programem Kraków Miasto Literatury UNESCO. Współtwórca Festiwalu Literatury dla

Dzieci. Jest rzecznikiem Nagrody Literackiej Gdynia i kuratorem Festiwalu Miasto Słowa, który towarzyszy Nagrodzie.

———————————————————————————————————

23 grudnia / środa

18.00 Wywiad: Świąteczny Przewodnik Filmowy

Prowadzenie: Maciej Wiktor

———————————————————————————————————

24 grudnia / czwartek

18.00 Kolędowanie z Teatrem Muzycznym