Wokół jednego obrazu: „Walka karnawału z postem” / wykład dra Jacka Friedricha

Termin

Rodzaj biletu

Adres

Spotkanie z dyskusją poświęcone jednemu z najsłynniejszych obrazów niderlandzkiego malarza Pietera Bruegla pt. „Walka karnawału z postem” (1559 r.).

Prowadzenie: dr Jacek Friedrich, historyk sztuki, nauczyciel akademicki, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni.


Wstęp bezpłatny.
Obowiązują zapisy: m.kraszewska@gdynia.pl, tel. 58 527 49 08 (pon.-pt. godz. 8:00-16:00).

Karnawał w kulturze Zachodu zajmuje miejsce wyjątkowe. Czas, gdy świat staje na głowie, zawieszane są obowiązujące na co dzień normy i wywracane społeczne hierarchie, od wieków budzi emocje tych, którzy w karnawale uczestniczą, ale także pociąga artystów i badaczy, którzy ów niezwykły fenomen próbują jakoś pochwycić.

Podczas naszego spotkania postaramy się przyjrzeć zarówno historii, jak i teraźniejszości karnawału. Prof. Edmund Kizik przypomni korzenie karnawałowych obyczajów, ale przede wszystkim z perspektywy badacza kultury wskaże na ich ciągłą żywotność. Dla polskiego słuchacza, który na ogół dobrze zna poetycki karnawał wenecki czy karnawałowe szaleństwa Rio, szczególnie ciekawe mogą być uwagi na temat tego, jak ważną rolę karnawałowe „wywrócenie świata” do dziś pełni w kulturze niemieckiej, w tym także – co dla nas może być zaskakujące – w kulturze politycznej.

Dr Jacek Friedrich przybliży z kolei sławny obraz Pietera Bruegla Starszego Walka Karnawału z Postem. To jedno z trzech „encyklopedycznych” arcydzieł szesnastowiecznego  mistrza (obok Przysłów niderlandzkich i Zabaw dziecięcych), które pomimo swej otwarcie alegorycznej formy, wcale nie jest jednoznaczne. Czy malarz stawał po stronie ugruntowanych cnót chrześcijańskich, czy może sławił karnawałowy świat na opak? A może jedno nie wyklucza drugiego?

Te dylematy spróbujemy rozstrzygnąć podczas spotkania, na które zapraszamy do Konsulatu Kultury.

Prof. dr hab. Edmund Kizik, wybitny badacz historii i kultury nowożytnej. Autor wielu publikacji w tym ważnych książek: Śmierć w mieście hanzeatyckim w XVI–XVIII wieku. Studium z nowożytnej kultury funeralnej (Gdańsk 1998) oraz Wesele, kilka chrztów i pogrzebów. Uroczystości rodzinne w mieście hanzeatyckim w XVI–XVIII wieku (Gdańsk 2001). Współautor (wraz z Tomaszem Jurkiem) Historii Polski do 1572 (Warszawa 2013). Profesor w Instytucie Historii UG, kierownik Pracowni Historii Gdańska i Dziejów Morskich Polski w Instytucie Historii PAN, przewodniczący Rady Muzeum Gdańska.

 

Dr Jacek Friedrich, historyk sztuki. Autor licznych publikacji naukowych i popularnych, między innymi książek: Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960 (Gdańsk 2015) oraz Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku (Gdańsk 2018). Autor i współautor wystaw poświęconych historii Gdyni: Narodziny miasta (2014) oraz Gdynia – dzieło otwarte (2017). Wykładowca w Instytucie Historii Sztuki UG, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni.