Rodzinne warsztaty architektoniczne Dom Osiedle Mieszkanie

Termin

Rodzaj biletu

Adres

Warsztaty podzielone są na 3 części 1,5 godzinne:

11.00-12.30 – temat MIASTO

13.00-14.30 – temat DOM

15.00-16.30 – temat MIESZKANIE

Na warsztaty obowiązują zapisy:
mailowo: m.kraszewska@gdynia.pl oraz pod numerem telefonu: 58 668 81 66

Inspiracją dla warsztatów jest magazyn „Dom Osiedle Mieszkanie” wydawany w Polsce w latach międzywojennych. Jest on przykładem wskazówek oraz porad dotyczących projektowania nowoczesnej architektury i nowoczesnego modernistycznego miasta. Autorzy czasopisma wnikliwie przyglądają się wnętrzom modernistycznych domów oraz funkcjonalnym układom miast.

Na warsztatach spróbujemy zastanowić się, co znaczy modernizm i jak dziś rozumiemy idee nowoczesności. Przeniesiemy się w czasie do Gdyni lat 30. i wejdziemy w rolę bohaterów tego miasta oraz tamtych czasów. Każdy z uczestników wylosuje postać, z którą zidentyfikuje się a następnie zaprojektuje i zbuduje miasto, dom i mieszkanie adekwatne do swoich potrzeb.

Będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytania, jaki był mieszkaniec modernistycznego miasta? Jaka była moda, styl życia i w jaki sposób wpłynęły one na kształt miasta. Wskazówek do naszych projektów będziemy szukać w specjalnie przygotowanym i wydrukowanym na warsztaty numerze magazynu „Dom osiedle mieszkanie”. Znajdą się tam teksty i rysunki znanych architektów, które będą dla nas przewodnikiem po modernistycznym nowoczesnym mieście. Jak je odczytają i zinterpretują uczestnicy warsztatów? Czy uda im się stworzyć idealne miasto i czym będzie się ono różnić od nam współczesnych miast? Podpowiedzi będziemy również szukać w samym budynku, czyli w Domu Marynarza Szwedzkiego. Weźmiemy „pod lupę” klamki, okna, cegłę i inne detale, które będą dla nas inspiracją.

Warsztaty poprzedzi krótki spacer po budynku oraz równie krótki wykład wprowadzający w temat modernizmu. Następnie w grupach, czyli w Pracowni Projektowej będziemy pracować nad projektem funkcjonalnego miasta Gdyni (pierwsza grupa), domu (druga grupa) i mieszkania (trzecia grupa). Do wykorzystania będziemy mieć karty zadań, w których napiszemy swoje postulaty budowlane jak również opracowane graficznie trzy plansze z rysunkami miasta, domów i przekroju kamienicy