Kultura parkuje nad morzem


Już wkrótce plac przy ul. Zawiszy Czarnego będzie tętnić życiem. Wszystko za sprawą powstającej tam nowej przestrzeni kulturalnej. Dla mieszkańców i turystów przygotowano szereg atrakcji muzycznych, teatralnych czy tanecznych. To również miejsce, gdzie będzie można dobrze zjeść, a także wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach. Projekt jest kontynuacją zeszłorocznego programu wsparcia lokalnych artystów – „Kultura Łączy Siły”.

Coraz cieplejsze dni i wieczory zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Gdynianie i odwiedzający nasze miasto turyści już wkrótce będą mogli relaksować się w strefie kultury powstającej na placu przy ul. Zawiszy Czarnego. Projekt „Kultura parkuje nad morzem” nawiązuje do ubiegłorocznego programu „Kultura łączy siły”, w ramach którego miasto wspierało lokalnych artystów.

– „Kultura łączy siły”. Trudny czas dla artystów, którzy ze względu na sytuację epidemiczną nie mogli prowadzić swojej działalności, właśnie się kończy. Gdynia wspiera ich w odbudowie. Już wkrótce zaprosimy mieszkańców naszego miasta i odwiedzających nas gości do nowej przestrzeni kulturalnej w centrum Gdyni. To efekt współpracy z trójmiejskimi artystami oraz gdyńskimi instytucjami kultury. Dzięki nim plac Zawiszy Czarnego wypełnią rozmaite aktywności, a także odbędą się tam koncerty, pokazy tańca czy spektakle teatralne – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Nowa przestrzeń kulturalna w centrum Gdyni to muzyka na żywo, warsztaty, teatr, taniec i inne rozmaite aktywności. Jako pierwsza otworzy się Jadłostrefa. Jeszcze w maju będzie można zaspokoić tam głód i skosztować smacznych oraz pożywnych potraw.

Pierwsze wydarzenia kulturalne w strefie na placu przy ul. Zawiszy Czarnego zaplanowano na 25 czerwca. Każdego dnia wakacji będą się odbywać warsztaty. Podczas nich będzie można m.in.: zbudować hotel dla owadów, wybrać się w plastyczną i egzotyczną podróż, podszkolić swoje umiejętności literackie z Szymonem Jachimkiem, nauczyć się prawidłowo i efektywnie sadzić rośliny, poznać arkana budowania zamków z piasku, czy nauczyć się grać w nowoczesne gry planszowe dzięki „Vademecum gracza”. Oprócz tego strefę wypełnią pokazy artystyczne i zajęcia taneczne. Oferta jest skierowana do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

– KLIMATyczne Centrum nabiera kształtów z każdym miesiącem. Przybywa zieleni, a piesi i rowerzyści mogą poruszać się po mieście coraz bardziej komfortowo. Jednak klimat rozumiemy w Gdyni na wiele sposobów, również jako atmosferę. Jestem przekonany, że podczas letnich tygodni atmosfera na placu przy ulicy Zawiszy Czarnego będzie naprawdę wyjątkowa. Powstaje tam przestrzeń idealna do plenerowych spotkań ze znajomymi, za którymi tak bardzo się stęskniliśmy – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Kilka dni później – 28 czerwca – zostanie zainaugurowany cykl Trójmiejska Scena Alternatywna. W jego ramach w każdy poniedziałek będą się obywać koncerty lokalnych zespołów i artystów muzycznych. Jako pierwsza wystąpi grupa Dance Like Dynamite. Kuratorem projektu jest Kamil Wicik, dziennikarz muzyczny Radia Gdańsk.

W programie nowej strefy kulturalnej znajdą się także dni tematyczne, przygotowywane we współpracy m.in. z Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji czy Biblioteką Gdynia.

Przez całe lato będzie grać także Letnia Scena Blues Clubu. Kogo będziemy mogli usłyszeć? Szczegółowy program już wkrótce znajdziemy na stronie www.bluesclub.pl.

Więcej informacji o letniej strefie kultury oraz planowanych wydarzeniach podamy wkrótce na stronie www.gdyniakulturalna.pl. Ze względu na dynamiczną sytuację epidemiczną – oraz ewentualne zmiany w zasadach bezpieczeństwa i wprowadzanych ograniczeniach, nakazach i zakazach – program może ulec zmianie.