previous arrow
next arrow
Slider
wydarzenie
Wystawa fotografii na 130-lecie wieży Eiffla
01 - 31.12.2019
Centrum Nauki EXPERYMENT
Edukacja

Wystawa fotografii na 130-lecie wieży Eiffla

Edukacja do kultury

Jeżeli Paryż jest miastem zakochanych, to wieża Eiffla stanowi serce tego miejsca. Majestatyczna, wznosząca się na 324 metry, będąca symbolem stolicy Francji. „Żelazna Dama” już od 130 lat budzi emocje wśród turystów i mieszkańców Paryża. Emocje nie zawsze jednoznaczne, ale tak właśnie działa sztuka – zachwyca, zadziwia, często również budzi kontrowersje. Wieżę Eiffla rozpoznaje każdy, a od 2 grudnia do 5 stycznia będziecie mieli okazję jeszcze bliżej poznać tę budowlę, podczas wystawy zdjęć Jean-Paula Lublinera – francuskiego artysty, który przez lata fotografował „Żelazną Damę”.

Nie można przyjechać do Paryża, nie odwiedzając wieży Eiffla. To miejsce, które jest jednoznacznie kojarzone ze stolicą Francji, kusi turystów niesamowitymi widokami z tarasów, stanowiąc obowiązkowy punkt każdej paryskiej wycieczki. Długie kolejki do wejścia na wieżę ustawiają się już wcześnie rano, a maleją dopiero późnym wieczorem. „Żelazna Dama” żyje również światowymi wydarzeniami, a jej iluminacje stają się jednym z symboli tragicznych lub radosnych chwil w historii globu.

Wystawa prac Jean-Paula Lublinera obejmuje 130 fotografii jednego z symboli Paryża i stanowi unikatowe podsumowanie roku pracy francuskiego artysty. Każdego dnia wykonywał on zdjęcia, w których „Żelazna Dama” jest bohaterem sama w sobie, ale też często staje się tłem dla zwyczajnych, ludzkich historii. To niezwykłe wyzwanie Lubliner podjął w 1999 roku fotografując zaskakujące sceny z życia paryskiego (dalekie od legendarnej monotonii), o świcie, w południe czy o północy, w rytmie i barwach czterech pór roku. Jean-Paul Lubliner dodał do każdego zdjęcia napis w formie podświetlonego szyldu, odliczając dni do roku 2000. Artysta stał się świadkiem upływającego czasu, przybliżył i uwiecznił wydarzenia ostatniego roku przed nadejściem nowej ery. Podobnie jak artysta-fotograf Robert Doisneau, który uwiecznił niegdyś życie paryskie, Jean-Paul Lubliner utrwalił przejście do nowego tysiąclecia.

To nie jest zwykła wystawa, na której zobaczycie 130 ujęć jednego miejsca – tu poczujecie tętno Paryża, a wieża Eiffla stanie się jedynie pretekstem do wtopienia się w klimat ulic stolicy Francji.

Zapraszamy od 2 grudnia do 5 stycznia. Wstęp w ramach biletu do Centrum Nauki EXPERYMENT.

Jean-Paul Lubliner urodził się w Paryżu. Jego ojciec był Polakiem, a matka Francuzką pochodzenia ormiańskiego. Fotografik, architekt i designer. Mówi o sobie, że jest miłośnikiem sztuki. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Architektury w Paryżu La Villette. W 1980 roku, wspólnie z Jean-François Bizotem, utworzył francuskie radio Radio Nova. W 1990 roku założył czasopismo poświęcone modzie i trendom sztuki, słynne „Citizen K”. Od ponad sześćdziesięciu lat prowadzi szeroką działalność artystyczną: wystawy, realizacje i przedsięwzięcia zawodowe na całym świecie.