previous arrow
next arrow
Slider
wydarzenie
“Sax Club Pana Dyakowskiego”
15.11.2018
Konsulat Kultury
Jana z Kolna 25
wstęp: inne
Literatura  Muzyka

“Sax Club Pana Dyakowskiego”

Literatura, Muzyka

Przemysław Dyakowski, Kami Wicik, Mariusz Nowaczyński oraz wydawnictwo Kosycarz Foto Press / KFP

mają niezwykłą przyjemność zapowiedzieć i zaprezentować nową książkę:  

“Sax Club Pana Dyakowskiego”.  

Premiera 15 listopada 2018 r.  

Przemkowi zawdzięczam wszystko. Dzięki niemu szerzej zaistniałem. Jest posłańcem, który, trochę z tylnego siedzenia, nadaje pęd rzeczywistości. Jest centralą, w której krzyżują się wszystkie połączenia. My nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, na jak wiele projektów miał wpływ, jak wiele rzeczy bez niego nie zadziałoby się. To jest rodzaj magii.

Leszek Możdżer

 

Sax Club Pana Dyakowskiego to wywiad-rzeka z ikoną trójmiejskiej sceny jazzowej, saksofonistą Przemkiem Dyakowskim. To pełna anegdot opowieść o życiu zawodowym i prywatnym artysty wywodzącego się z ziemiańskiej rodziny o wielkich tradycjach. Dyakowski wspomina dzieciństwo w podkrakowskiej Masłomiącej i dorastanie w Zakopanem, współpracę z Piwnicą pod Baranami i odkrycie Ewy Demarczyk, koncerty w gdańskim Żaku, wyjazdy zagraniczne i występy z zespołem Rama 111, tworzenie gdańskiego Sax Clubu, animowanie jazzowej sceny w Trójmieście i współpracę z Radiem Gdańsk.

Sax Club Pana Dyakowskiego to także opowieść o przyjaźni i współpracy Dyakowskiego z innymi ikonami jazzu: Wojciechem Karolakiem, Adamem Makowiczem, Leszkiem Możdżerem, Maciejem Sikałą, Michałem Urbaniakiem czy Janem Ptaszynem Wróblewskim.

 

Z Przemkiem łączy nas bliska, choć niewytłumaczalna więź. Czuję jakby był moim bratem.

Adam Makowicz

 

Współautorem autobiografii jest dziennikarz Radia Gdańsk Kamil Wicik, któremu pomagał Mariusz Nowaczyński. Stworzyli pierwszą książkę dokumentującą nie tylko dokonania Przemka Dyakowskiego, ale także historię sceny muzycznej Trójmiasta.

 

 

Gdy trafiłem do Piwnicy, Przemek był tam już postacią znaną. Prowadził zespół jazzowy, przyjaźnił się z Piotrem Skrzyneckim. Zasłynął tym, że odkrył dla naszego kabaretu Ewę Demarczyk.

Zygmunt Konieczny

 

Sposób, w jaki Przemek działa na ludzi, to istna magia. Jest człowiekiem wielkiego uroku, serdecznym, ciepłym, po prostu wspaniałym. Promienieje nieprawdopodobną ilością dobrej energii.

Wojciech Karolak

 

Przedmowę do książki napisał Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, legendarny saksofonista zespołu Melomani oraz wybitny kompozytor muzyki do polskich filmów i seriali. Prywatnie przyjaciel Dyakowskiego,

Specjalną sesję zdjęciową wykonał Andrzej Świetlik, wybitny artysta fotograf, związany z grupą Łódź Kaliska.

Autorem okładki jest ceniony sopocki artysta grafik Jarosław Świerczek.

 

Jestem żywym dowodem na to, że ta Przemka dobroć jest zaraźliwa. Dzięki niemu i ja bardziej życzliwie patrzę na młodych ludzi, szczególnie tych, których uczę. Gdyby nie on, byłbym innym człowiekiem.

Maciej Sikała

 

Przemek to postać pełna ciepła. Jest rodzajem drona, który unosi się nad ziemią i wszystkich widzi.

Mikołaj Trzaska

 

Jest wiecznie młodym improwizatorem, trójmiejską kwintesencją stylistycznej otwartości. Dla niego wszyscy muzycy to jedna rodzina.

Tymon Tymański

 

Latka lecą, a on wciąż jest aktywny. Jeśli któregoś dnia nie zrobi czegoś dla jazzu, to pewnie uzna ten dzień za stracony. Często razem gramy i zawsze jest przyjemnie.

Jan Ptaszyn Wróblewski

Mecenasi:

Miasto Gdynia, Miasto Gdańsk, Miasto Sopot, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Anima, Pracodawcy Pomorza

Sax Club Pana Dyakowskiego

Autorzy: Przemek Dyakowski, Kamil Wicik, Mariusz Nowaczyński (współpraca)

Wydawca: Kosycarz Foto Press

Data premiery: 15 listopada 2018

Cena okładkowa: 49,90 zł (twarda oprawa), 39,90 zł (miękka oprawa)

Liczba stron:  344

ISBN: 978-83-948997-4-5 (twarda oprawa), 978-83-948997-6-9 (miękka oprawa)