previous arrow
next arrow
Slider
wydarzenie
Najlepsze filmy dokumentalne świata – w Gdyni
17 - 23.05.2019
Gdyńskie Centrum Filmowe
wstęp: bilety
Film

Najlepsze filmy dokumentalne świata – w Gdyni

Film/Foto

 

Millennium Docs Against Gravity, największy w Polsce festiwal kina dokumentalnego, trwa w Gdyńskim Centrum Filmowym. W programie prawie 80 filmów z całego wiata, niemal same polskie premiery. Repertuar i bilety dostępne są w kasie Kina Studyjnego GCF oraz na stronie www.gcf.org.pl.  W ramach festiwalu zaplanowano też spotkania z reżyserami i ekspertami, warsztaty i ważne debaty.

 

Na praktyczne warsztaty można wybrać się w piątek, 17 maja, po pokazie filmu „Igrzyska pamięci” . Przez 45 minut kreatywnej zabawy widzowie przekonają się, co potrafi zapamiętać wyćwiczony mózg pierwszego w historii reprezentanta Polski na Mistrzostwach Świata Pamięci. Bartłomiej Boral podpowie, jak na co dzień można ćwiczyć pamięć. Tego samego dnia po pokazie filmu „Serbka” z widzami spotka się reżyser Nebojš Slijepčević.

 

W sobotę, 18 maja, na trawie obok Gdyńskiego Centrum Filmowego odbędą się „Rozmowy zwierząt i ludzi. Ćwiczenia z komunikacji z psami”, nawiązujące do filmu „Najlepszy przyjaciel człowieka”. W Kinie Studyjnym GCF natomiast – spotkanie z Michałem Wroczyńskim pod hasłem „Jak żyć z robotami? Sztuczna inteligencja, prawdziwe dylematy”, tuż po pokazie filmu „A to mój przyjaciel robot”.

 

Na debatę „Czy uczciwa ekonomia jest dziś możliwa?” po jedynym pokazie filmu „Kwity z Panamy” zaprasza Partner Festiwalu, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni. Gościem spotkania będzie Bartosz Kocejko,  dziennikarz OKO.press. Również w sobotę, po pokazie filmu „Świadkowie Putina”, z widzami spotka się reżyser Witalij Manski.

Plenerowe warsztaty biegowe z maratończykiem Piotrem Suchenią rozpoczną festiwalową niedzielę, 19 maja, w nawiązaniu do filmu „3100: biegnij i medytuj”. Tego samego dnia można się też wybrać na Rodzinną Akademię Dokumentalną, poświęconą losom dzieci – uchodźców. Spotkanie z liderem wypraw górskich Jakubem Urbańskim pod hasłem: Od czego zależy sukces wyprawy wysokogórskiej, odbędzie się po pokazie filmu „Ostatnia góra”. Z kolei po filmie „Kraina miodu” o tym, kto może hodować pszczoły i jak kupić dobry miód, opowie pszczelarz Mieczysław Białobrzeski.

 

Spotkanie z krytykiem filmowym Michałem Oleszczykiem odbędzie się po niedzielnym pokazie filmu „Krytyczka. Sztuka Pauline Kael”, poświęconym jednej z najbardziej wpływowych krytyczek filmowych w historii kina. O tym, dlaczego warto być obywatelem Europy, po filmie „Erasmus – obywatele Europy” dyskutować będą: Wiesław Byczkowski – wicemarszałek województwa pomorskiego, Ewa Kiszka – kierownik Działu do spraw Umiędzynarodowienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Adam Mikołajczyk – dyrektor Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego oraz Alicja Jagodzińska – przedstawicielka Erasmus Student Network Polska. Debatę poprowadzi dziennikarka, Agnieszka Michajłow. Niedzielny wieczór zakończy spotkanie z Anną Eborn, reżyserką filmu „Transnistria”,  opowiadającego o Naddniestrzu, powszechnie nieuznawanym państwie ze stolicą w Tyraspolu.

Po filmie „Złodzieje czasu”, w poniedziałek 20 maja, warsztaty w rozciąganiu czasu poprowadzi Anna Szapert z Uniwersytetu SWPS. Po pokazie filmu „Symfonia fabryki Ursus”, poświęconego  losom jednego z największych zakładów produkcji ciągników w Europie z widzami spotka się reżyserka Jaśmina Wójcik.

Na wtorkowe przedpołudnie, 21 maja, zaplanowano dziecięcą Akademię Dokumentalną dla grup szkolnych. Tematem pokazu i dyskusji będą tajemnice kosmosu. Po południu po filmie „Daleka podróż za jeden uśmiech” o tym, jak podróżować i nie szkodzić światu, opowiadać będzie podróżnik ekologiczny Michał Kitkowski. We wtorkowy wieczór odbędzie się też Filmoterapia: Miłość w czasach Tindera, zaraz po filmie „Anders, ja i jego 23 inne kobiety”.

Spotkanie z pisarką Natalia Fiedorczuk-Cieślak pod hasłem: Czego pragną kobiety?, odbędzie się w środę, 22 maja, po pokazie filmu „Cała przyjemność po stronie kobiet”. Tego samego dnia, po filmie „Antropocen: epoka człowieka”, o tym, czy możemy jeszcze uratować naszą planetę, rozmawiać będą: dr hab. Ewa Bińczyk z Zakładu Filozofii Nauki w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz antropolożka literatury dr hab. Anna Filipowicz.

 Podczas finałowej gali festiwalu, w czwartek 23 maja, wręczone zostaną: Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni oraz Nagroda Czytelników Co Jest Grane 24”. W piątek, 24 maja, z widzami spotka się Jacek Wasilewski, reżyser filmu „Matka Boska. Polaków portret własny”.