previous arrow
next arrow
Slider
wydarzenie
Między Coronelem a Matapanem – spotkanie w MMW w Gdyni...
10.04.2018
MMW w Gdyni 
wstęp: wolny
Literatura

Między Coronelem a Matapanem – spotkanie w MMW w Gdyni

Literatura

 

 

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Mariusz Kardas i Maciej Franz zapraszają na promocję książki

 

M. Franz, M. Kardas, I wojna światowa na morzach w opiniach polskich teoretyków i praktyków, wyd. Napoleon V, Oświęcim 2018.

 

oraz pięciotomowego wydawnictwa

 

M. Franz, Burza nad Morzem Śródziemnym, wyd. Napoleon V, Oświęcim 2016-2018.

 

Pierwsza publikacja zawiera niezwykle wnikliwe analizy wydarzeń lat 1914-1918 na morzach i oceanach autorstwa polskich oficerów marynarki wojennej, przedstawianych w latach 30-tych w ramach wykładów prowadzonych dla Ligi Morskiej i Kolonialnej. Odnalezione po ponad 70 latach w archiwum w Iwano-Frankiwsku, pokazują że świetnie interpretowano nie tylko to, co zdarzyło się w toku Wielkiej Wojny, ale także to, co miało zdarzyć się już nie długo, w czasie drugiej wojny światowej.

 

Drugie wydawnictwo dotyczy Wojny na Morzu Śródziemnym w latach 1939-1945, która w Polsce znana jest głównie z ataku na Tarent, czy też bitwy pod Matapanem. Obfitowała jednak w wiele innych operacji, równie ważnych, a mniej znanych, z których użycie „żywych torped” jest tylko jednym z przejawów.

 

Tak jak analizy polskich teoretyków i praktyków morskich zostały „zapomniane”, tak wojna na Morzu Śródziemnym nie została dotąd „poznana”. Chcielibyśmy tym samym zaprosić na dyskusję o dwóch wojnach światowych na morzu i kilku nowych książkach, które miałyby zaszczyt zostać „zwodowane” w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

 

Spotkanie poprowadzą prof. Andrzej Makowski z AMW w Gdyni i Aleksander Gosk z MMW w Gdyni.

 

10 kwietnia 2018 r.

 

godz. 17:00

 

sala audiowizualna MMW w Gdyni (na parterze)

 

wstęp wolny