previous arrow
next arrow
Slider
wydarzenie
Koncert In Memoriam
14.04.2018
Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni
wstęp: wolny
Inne  Muzyka

Koncert In Memoriam

Inne, Muzyka

W ósmą rocznicę katastrofy samolotowej w Smoleńsku Miasto Gdynia i Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis zapraszają na koncert In Memoriam. Koncert odbędzie się 14.04 o godz. 19.30 w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej 26. Patronat Honorowy nad koncertem objął Prezydent Gdyni pan Wojciech Szczurek.
Usłyszymy dwie kompozycje o charakterze sakralnym: Mszę Wawelską Henryka Jana Botora, którą chór wykona a cappella oraz Requiem Maurice’a Duruflé, które zabrzmi w Gdyni z towarzyszeniem solistów, chóru, organów i wiolonczeli. Koncert gościnnie poprowadzi profesor Stanisław Krawczyński.
Msza Wawelska Henryka Jana Botora, krakowskiego kompozytora i organisty, ukończona w 2003r. to sześcioczęściowy utwór a cappella, zachowujący klasyczną formę mszy z Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus oraz Agnus Dei. Utwór powstał jako rodzaj hołdu, jaki kompozytor złożył świętemu Stanisławowi. Stąd zapewne wykorzystanie motywów pieśni Gaude Mater Polonia, powracających co jakiś czas w niezwykle barwnych, pełnych szlachetnych dysonansów harmoniach.
Requiem Maurice’a Duruflé zostało opublikowane w 1948 r, to utwór przeznaczony oryginalnie na dwa głosy solowe: sopran i baryton, wiolonczelę, organy i chór. Konstrukcja dzieła, która stanowi autorską propozycję kompozytora, składa się 9 części. Stylistyka utworu oscyluje między postimpresjonizmem a neoklasycyzmem. Uczucia, których doświadcza słuchacz, zdecydowanie wykraczają jednak poza wszystkie ramy definicji. Ulotne obłoki dźwiękowych plam, które rozpływają się w przestrzeni jak dym kadzidła, raz po raz przeplatają się ze szlachetnym brzmieniem motywów chorałowych. Bogactwo współbrzmień i nieoczywista, ale łagodna w swoim wyrazie harmonia skłaniają do medytacji, wprowadzają w kontemplacyjny klimat.