previous arrow
next arrow
Slider
wydarzenie
KACZMARSKI ENCORE FESTIVAL
10 - 16.06.2019
Gdyńskie Centrum Kultury
wstęp: bilety
Muzyka  Teatr

KACZMARSKI ENCORE FESTIVAL

Muzyka, Teatr

Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego oraz Gdyńskie Centrum Kultury zapraszają na Kaczmarski Encore Festival. Wydarzenia odbędą się w dniach 14-16 czerwca 2019 w Gdyni w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza, w Konsulacie Kultury oraz Gdyńskim Centrum Filmowym.

Pragniemy podtrzymać pamięć o dorobku Artysty wśród różnych grup wiekowych i społecznych, jak również przybliżyć odbiorcom piękno poezji śpiewanej.

Jacek Kaczmarski był jednym z najwybitniejszych polskich poetów piosenki XX wieku, a jego dokonania stanowią dziś część narodowego dziedzictwa kultury.

W programie Festiwalu znajdzie się szeroka gama prezentacji artystycznych i wydarzeń interaktywnych, takich jak konkurs piosenki poetyckiej, program artystyczny: koncerty i spektakle muzyczne, wystawa fotograficzna i malarska, jak również konferencja naukowa oraz projekcja filmowa.

Konkurs ma formułę otwartą, najczęściej do rywalizacji przystępują młodzi ludzie, wyłaniani przez komisję konkursową. Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach: należy wykonać jeden utwór z repertuaru Jacka Kaczmarskiego, drugi – z kanonu piosenki poetyckiej. Dyrektorem artystycznym Konkursu jest Jerzy Satanowski.

 

14 CZERWCA 2019 – PIĄTEK

godz. 16.30 – Konkurs. Kategorie: piosenka Jacka Kaczmarskiego i piosenka poetycka. Dyrektor artystyczny – Jerzy Satanowski
Konsulat Kultury, ul. Jana z Kolna 25 (wstęp wolny)

godz. 20.00 – Spektakl „Poczekalnia. Kaczmarski/ Tymański”
Teatr Miejski, ul. Bema 26 (bilety 40/35 zł) 

Nowe aranżacje Tymona Tymańskiego wyjmują z szuflady oznaczonej hasłem „Poezja śpiewana” twórczość barda „Solidarności” Jacka Kaczmarskiego i poprzez swoją nową formę przybliżają ją młodszemu pokoleniu oraz tym, którzy niekoniecznie przepadają za pierwotnymi wykonaniami.

POCZEKALNIA to zbiór piosenek Jacka Kaczmarskiego tworzących uniwersalne opowiadanie. Za pomocą języka poety spektakl opisuje postawy, relacje oraz systemy polityczne i ich wpływ na jednostkę. Każda z postaci: Kobieta, Dziewczyna, Mężczyzna, Poeta, Wariat i Barman, posiadają cechy Autora tekstów piosenek. Są one w pewnym sensie alter ego Jacka Kaczmarskiego.

Scenariusz i reżyseria: Jarosław Wojciechowski
Scenografia, kostiumy: Izabela Stronias
Teksty piosenek: Jacek Kaczmarski, Natan Tenenbaum
Muzyka: Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski, Zbigniew Łapiński, Stanisław Tabisar
Aranżacje: Tymon Tymański
Choreografia, ruch sceniczny: Olena Leonenko-Głowacka
Przygotowanie wokalne: Iza Połońska

OBSADA: Barbara Dembińska, Daria Krzyżaniak (gościnnie), Gracjan Kielar, Michał Kruk, Tomasz Kubiatowicz, Marek Lipski, Konrad Michalak, Adam Mortas, Wojciech Oleksiewicz, Tymon Tymański (gościnnie), Kacper Gaduła-Zawratyński (gościnnie)

15 CZERWCA 2019 – SOBOTA

godz. 12.00 – Otwarcie wystawy obrazów Anny Trojanowskiej-Kaczmarskiej i Janusza Kaczmarskiego oraz pokaz filmu „Jacek Kaczmarski o niepodległości”
Gdyńskie Centrum Filmowe, plac Grunwaldzki 2 (wstęp wolny)

godz. 15.00 – Konferencja naukowa „Wątki rosyjskie w twórczości Jacka Kaczmarskiego”
Konsulat Kultury, ul. Jana z Kolna 25 (wstęp wolny)

godz. 19.00 – Koncert Galowy laureatów Konkursu (Prowadzenie – Krystian Nehrebecki) oraz koncert „Kilku niesamowitych facetów” w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego w składzie: Jarosław Gugała, Filip Łobodziński, Marek Wojtczak, Tomasz Hernik
Teatr Miejski w Gdyni, ul. Bema 26(bilety 40/35 zł)

Zapraszamy na Koncert Galowy laureatów Konkursu Kaczmarski Encore Festival (Prowadzenie – Krystian Nehrebecki) oraz koncert „Kilku niesamowitych facetów” w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego w składzie: Jarosław Gugała, Filip Łobodziński, Marek Wojtczak, Tomasz Hernik.

Dyrektorem artystycznym Konkursu jest Jerzy Satanowski.

Zespół Reprezentacyjny – w latach 80. ściągali tłumy (studentów i nie tylko) na programy poświęcone balladom Katalończyka Lluisa Llacha, piosenkom Francuza Georgesa Brassensa czy pieśniom sefardyjskich Żydów. Sami je tłumaczyli i opracowywali. Po wielu latach hibernacji Zespół Reprezentacyjny w swoim najlepszym składzie (Gugała – Hernik – Karlsbad – Łobodziński – Wojtczak) powrócił w 2006 roku, by sporadycznie pojawiać się na scenie.

W grudniu 2007 Zespół wydał nową koncertową płytę pt. „Kumple to grunt”, która w 2010 roku uzyskała status Złotej Płyty. W marcu 2014 roku Zespół wydał książkę – płytę pt. „Mur” w wersji polskiej i katalońskiej.

Podczas koncertów Zespół wykonuje wiele utworów ze starych i nowych programów. Miedzy innymi piosenki Lluisa Llacha, Georgesa Brassensa, Boba Dylana, Jaromira Nohavicy czy Paolo Conte w tłumaczeniach własnych i przyjaciół.

16 CZERWCA 2019 – NIEDZIELA

godz. 18.00 – Koncert „Wykopaliska”

Utwory Jacka Kaczmarskiego przetłumaczone na język rosyjski w wykonaniu artystów Teatrium na Sierpuchowce. Reżyseria – Tereza Durowa, aranżacje i kierownictwo  muzyczne – Maksim Gutkin
Teatr Miejski w Gdyni, ul. Bema 26 (bilety 40/35 zł)

Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego oraz Gdyńskie Centrum Kultury we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia proponują Państwu wyjątkowe wydarzenie artystyczne – koncert pod nazwą „Wykopaliska” w wykonaniu znakomitych artystów Teatrium na Sierpuchowce w Moskwie.

Tym wydarzeniem chcemy uczcić 15. rocznicę śmierci Barda, która przypada w tym roku.

Na program koncertu składają się przetłumaczone na język rosyjski Jacka Kaczmarskiego, które są związane z Rosją. Kto choćby pobieżnie zna twórczość Kaczmarskiego, z pewnością zwróci uwagę na fakt, że Rosja zajmowała w niej ważne miejsce. Artysta czerpał inspiracje z rosyjskiej kultury – filmów A. Tarkowskiego („Rublow”, „Stalker”), dzieł literackich („Obłomow, Stolz i ja” wg I. Gonczarowa), obrazów  („Encore, jeszcze raz” wg P. Fiedotowa), a także historii („Sen Katarzyny II”, „Lekcja historii klasycznej”, „Wigilia na Syberii”) i historycznych biografii („Samobójstwo Jesienina”, „Zmartwychwstanie Mandelsztama”, „Pożegnanie Okudżawy”, „Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego”). Do twórczości Wysockiego odwoływał się zresztą wielokrotnie, poczynając od „Obławy”, którą napisał w wieku 17 lat pod wrażeniem, jakie zrobiło na nim „Polowanie na wilki” w wykonaniu rosyjskiego barda na zamkniętym domowym koncercie w Warszawie w 1974 roku.

Zorganizowany przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia koncert „Wykopaliska” miał swoją rosyjską premierę  25 i 26 października 2018 roku w Moskwie (informacje w języku rosyjskim dostępne na stronie http://teatrium.ru/theater/spectacles/raskopki-kontsert-posvyaschennyiy-yatseku-kachmarskomu/), a nagrany wówczas materiał wydany został na płycie CD wraz z tomikiem przetłumaczonych na język rosyjski wierszy Poety. Mamy nadzieję, że wydawnictwo to przybliży rosyjskiemu odbiorcy dorobek Jacka Kaczmarskiego, jednego z najwybitniejszych, najciekawszych i najbardziej wszechstronnych polskich twórców.

Polskiej publiczności chcemy natomiast zaprezentować, jak dobrze znane utwory polskiego barda brzmią w rosyjskich tłumaczeniach i nowych, ciekawych aranżacjach Maksima Gutkina.

Jacek Kaczmarski był bardzo związany z Trójmiastem: miał tu swój dom i bliskich, tu występował, tu spędził ostatnie lata życia i tu też powstawały jego utwory. Wiele osób znających go osobiście mieszka w Trójmieście, stąd idea zorganizowania koncertu właśnie w tym symbolicznym miejscu.

Artysta łączył doskonałą znajomość języka ojczystego z olbrzymią wrażliwością artystyczną. W poetycki, bogaty w środki stylistyczne sposób komentował opresyjną rzeczywistość egzystencji w komunistycznym państwie, częstokroć posługując się metaforyką i alegoriami wywiedzionymi z literatury, malarstwa czy filmu, na temat których posiadał ogromny zasób wiedzy. Jego erudycyjna liryka identyfikowana była jako głos antykomunistycznej opozycji, przez całą dekadę lat ’80 rozpowszechniana była w drugim obiegu. „Mury” stały się swoistym hymnem strajkujących w Stoczni Gdańskiej.