previous arrow
next arrow
Slider
wydarzenie
Jak Śliwka w kompot – mistrzowie, wzory, autorytety
17.05.2018
PPNT Gdynia
wstęp: wolny
Edukacja

Jak Śliwka w kompot – mistrzowie, wzory, autorytety

Edukacja do kultury

Jak Śliwka w kompot – mistrzowie, wzory, autorytety: nowoczesne projektowanie i tradycja

17 maja br. zapraszamy do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia na debatę z udziałem wybitnych polskich ilustratorów:  Agatą Królak, Patrykiem Hardziejem, Pawłem Jońcą  i Dawidem Ryskim, którzy podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat współczesnego projektowania graficznego.

 

Zaproszeni graficy odnoszą wiele sukcesów, często w skali międzynarodowej. Żyją w kulturze cyfrowej, a informatyzacja projektowania stworzyła nowe warunki dla ich rozwoju. Jak młodzi graficy czerpią z dawnej estetyki? Czy digitalizacja kultury wpływa na kierunek ich rozwoju? Czy mogą być lokalni w kontekście zglobalizowanego rynku i nieograniczonej komunikacji? I czy w ogóle współcześnie istnieje tzw. polska szkoła ilustracji? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą podczas panelu 17 maja 2018 r. w PPNT Gdynia.

Śliwka zapytany w jednym z wywiadów: czy czuje się mistrzem dla młodych projektantów, odpowiedział: „Mistrz to za duże słowo. Jestem po prostu grafikiem, który każdą robotę traktuje tak samo: czy jest to znaczek pocztowy, czy znak, czy plakat, czy opakowanie, czy cokolwiek innego. (…) Trzeba brać odpowiedzialność za to co się robi.”* Ta skromna i wyważona odpowiedź prowokuje, aby z tym pytaniem zwrócić się do młodych projektantów – czy Karol Śliwka jest dla nich mistrzem?

 

Po debacie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Jak Śliwka w kompot. Polscy ilustratorzy Karolowi Śliwce”.

 

* „Jak ktoś mógł na to pozwolić! Z twórcami polskiej szkoły grafiki rozmawia Janusz Górski”, red. Paweł Sitkiewicz, wyd. Czysty warsztat, 2011.

 

uczestnicy debaty: Patryk Hardziej, Paweł Jońca, Agata Królak, Dawid Ryski

spotkanie poprowadzi: Kinga Jarocka

gdzie: PPNT Gdynia, budynek IV, parter, sala F028 | al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia

kiedy: 17 maja, godz. 18:00

organizatorzy: PPNT Gdynia | Centrum Designu

wstęp wolny

wystawa trwa do 30 maja br.