previous arrow
next arrow
Slider
wydarzenie
GDYNIA NA OPEN’ER FESTIVAL
04 - 07.07.2018
OPEN’ER FESTIVAL
wstęp: bilety
Edukacja  Teatr

GDYNIA NA OPEN’ER FESTIVAL

Edukacja do kultury, Teatr

WYSTAWA MUZEUM EMIGRACJI W RAMACH STREFY GDYNIA NA OPEN’ER FESTIVAL

GDYNIA  4-7.07.2018

Tegoroczna STREFA GDYNIA to połączenie niezwykłej formy architektonicznej, angażującej treści oraz wspólnego budowania narracji wokół pojęć miasta i migracji.

Specjalnie zaprojektowana przestrzeń powstała z myślą o stworzeniu miejsca do dyskusji i namysłu nad zmianami i wartościami, jakie niosą ze sobą nowi mieszkańcy miast.

Do jej tworzenia zaprosiliśmy dwóch artystów Floriana Tuercke oraz Marco Godinho.

Urban Audio. Gdynia – Florian Tuercke

Miejską tożsamość Gdyni od początku współtworzyli ludzie przybywający z różnych stron, którzy w latach ’30 XX w. stanowili niemal 90% lokalnej społeczności. Unikatowy charakter Gdyni uchwycił zaproszony przez Muzeum Emigracji niemiecki artysta Florian Tuercke, w pracy wideo Urban Audio. Gdynia. Zaprojektowany przez artystę samochód – laboratorium dźwiękowe – stacjonował w różnych miejscach miasta bezpośrednio przekształcając rejestrowane dźwięki w fascynujące utwory. Muzyce towarzyszy wielowarstwowy, wprawiony w ruch portret miasta, który ukazuje złożone oblicze Gdyni, aglomeracji nieustannie kształtowanej przez jej nowych mieszkańców. Film powstał specjalnie na potrzeby festiwalu Open’er. Obrazuje miasto zarówno na poziomie wizualnym, jak i dźwiękowym.

 

Forever Immigrant – Marco Godinho

Dynamika i skala współczesnych migracji, globalne ruchy związane z przemieszczaniem się z jednego miejsca do drugiego oraz nieustająca próba ich kontrolowania to wątki, które eksploruje zaproszony do wystawy

w STREFIE GDYNIA portugalski artysta Marco Godinho. Jego prace tworzone są techniką stemplowania. Spektakularna instalacja składająca się z tysięcy odbitych pieczęci przypominających z daleka rój bądź kumulującą się nad miastem chmurę powstaje przy udziale zaproszonej publiczności i stanowi artystyczny komentarz do globalnych procesów migracyjnych. Podczas Open’er Festival artysta we współpracy

z publicznością stworzy spektakularną instalację site – specific  Forever Immigrant.

Tego lata zaprosiliśmy też Marco by opowiedział gościom Muzeum Emigracji w Gdyni o znaczeniu swojej pracy oraz wspólnie z nimi stworzył projekt, który będzie można obejrzeć w przestrzeni Magazynu Tranzytowego od 7 lipca do końca sierpnia.