previous arrow
next arrow
Slider
wydarzenie
Galiony ’2017 rozdane!
17 - 30.04.2018
wstęp: inne
Inne

Galiony ’2017 rozdane!

Inne

Galiony ’2017 rozdane!

16 kwietnia w Gdyńskim Centrum Filmowym odbyła się uroczysta gala, podczas której Prezydent Wojciech Szczurek wręczył statuetki wybitnym twórcom związanym z Gdynią. Nagrody powędrowały do:

Kreacja Artystyczna:
Marcin Borchardt – za film dokumentalny Beksińscy. Album wideofoniczny,
Paweł Huelle – za sztukę Kursk.

Animacja Kultury:
Małgorzata Polakowska – za projekt teatralny z udziałem więźniarek; projekty w rewitalizowanych dzielnicach oraz Teatrze Gdynia Główna.

Debiut Artystyczny:
Grzegorz Mołda – za film Koniec widzenia, który walczył o Złotą Palmę w konkursie filmów krótkometrażowych na festiwalu w Cannes.

Mecenat Artystyczny:
Kopoczyński adwokaci i radcowie prawni − za wspieranie Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz szerzenie kultury poprzez samodzielną organizację licznych spotkań z udziałem naukowców i artystów.

Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał Wojciech Marczewski. Wybitny scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny. Jego filmy, m. in. Zmory, Dreszcze, Ucieczka z kina wolność, Waiser, były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Wykłada na polskich i zagranicznych uczelniach. Członek Instytutu Polskiej Sztuki Filmowej, w latach 2011-2014 jej przewodniczący. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Od roku 2017 przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Galę poprowadził Krzysztof Dąbrowski, a o muzyczną oprawę zadbało trio w składzie: Marcin Stefaniak (saksofon), Ignacy Wiśniewski (piano), Paweł Urowski (kontrabas).

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!