previous arrow
next arrow
Slider
wydarzenie
Spotkania z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia
30.10 - 10.11.2018
Biblioteka z Pasją
wstęp: wolny
Literatura

Spotkania z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia

Literatura

Listopadowe spotkania z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia
Biblioteka Gdynia jak co roku jesienią zaprasza na spotkania z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia. Spotkania odbędą się w Bibliotece z Pasją od 5 do 10 listopada.

W tym roku spotkania będą miały inną formę – minidyskusji literackich. Oprócz wyłonionych w sierpniu laureatów (Pawła Sołtysa, Sławy Lisieckiej, Dominika Bielickiego oraz Krzysztofa Mrowcewicza), do rozmów zaprosiliśmy dodatkowych gości.

5 listopada porozmawiamy z Dominikiem Bieleckim i Iloną Witkowską o poezji zaangażowanej. Następnego dnia zapraszamy do dyskusji z Pawłem Sołtysem 
i Joanną Lech na temat “Gdzie zaczyna się proza?”. 8 listopada ze Sławą Lisiecką 
i Stefanem Chwinem zajmiemy się tłumaczeniami. Natomiast 10 listopada razem 
z Krzysztofem Mrowcewiczem i Żanetą Nalewajk-Turecką spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czym właściwie jest esej.
Spotkania poprowadzi Wojciech Szot (współautor bloga Kurzojady). Wszystkie minidyskuje odbędą się w Bibliotece z Pasją (PPNT, bud. I, al. Zwycięstwa 96/98).

5 listopada, godz. 18.00
O poezji zaangażowanej – dyskusja Bielicki / Witkowska
Czy dzisiejsza poezja jest zaangażowana? Czy poeci i poetki bywają aktywistami 
i chcą zmieniać świat? Dominik Bielicki, autor nagrodzonych Nagrodą Literacką Gdynia wierszy “Pawilony” i Ilona Witkowska zmierzą się z tymi (i nie tylko) pytaniami.

6 listopada, godz. 18.00
Gdzie zaczyna się proza? – dyskusja Sołtys / Lech
Czy Państwo też mówią prozą? A może mówimy poezją? Gdzie kończy się poezja, 
a zaczyna proza? Do dyskusji zaprosiliśmy nagrodzonego Nagrodą Literacką Gdynia za “Mikrotyki” Pawła Sołtysa i poetkę, ale też prozaiczkę, Joannę Lech. Poszukamy sztuczek i mikrotyków.

8 listopada, godz. 18.00
Zawód: tłumacz – dyskusja Lisiecka / Chwin
Czy tłumacz jest rzemieślnikiem czy “drugim” autorem książki? Ile jest z tłumacza 
w przełożonym dziele? Wreszcie – czy tłumacz czuje się doceniany? Czy pisarze mają wpływ na to jak tłumaczone jest ich dzieło? Jak wygląda współpraca tłumaczy z autorami? Na te i inne pytania odpowiedzą nam: laureatka Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii przekład – Sława Lisiecka oraz tłumaczony na wiele języków – Stefan Chwin.

10 listopada, godz. 16.00
Czym właściwie jest esej? – dyskusja Mrowcewicz / Nalewajk-Turecka
Rozmawiać będziemy z nagrodzonym Nagrodą Literacką Gdynia, Krzysztofem Mrowcewiczem, autorem “Rękopisu znalezionego na ścianie” i ekspertką 
od polskiego eseju Żanetą Nalewajk-Turecką (UW). Gości zapytamy o to czym jest esej. Poszukamy definicji i porozmawiamy o historii tego efemerycznego gatunku. Przyjrzymy się książkom nominowanym i nagradzanym Nagrodą Gdynia 
w tej kategorii.