previous arrow
next arrow
Slider
wydarzenie
Za horyzontem / At the Water’s Edge
13.07 - 02.09.2018
Muzeum Miasta Gdyni
wstęp: bilety
Edukacja  Inne

Za horyzontem / At the Water’s Edge

Edukacja do kultury, Inne

Zapraszamy na wernisaż wystawy “Za horyzontem / At the Water’s Edge”, który odbędzie się w piątek 13.07.2018 w Muzeum Miasta Gdyni (Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1). Rozpoczęcie wernisażu o godz. 18:00.

Więcej informacji na stronie internetowej pod adresem:
http://www.muzeumgdynia.pl/wystawa/at-the-waters-edge-za-horyzontem/

At the Water’s Edge to projekt, którego celem jest zwiększenie zrozumienia między ludźmi w regionie Morza Bałtyckiego, połączonymi przez wodę, podzielonymi przez bardzo różne doświadczenia historyczne. Korzystając z nieformalnej sieci ponadnarodowej, narracje z plaż na dawnym podzielonym Bałtyku, zostały zebrane w celu ustalenia wspólnego porozumienia, które może być częścią kształtowania nowej tożsamości bałtyckiej.

Projekt At the Water’s Edge, którego częścią jest wystawa w Muzeum Miasta Gdyni, to próba subiektywnego spojrzenia – poprzez zdjęcia, archiwalne amatorskie filmy i autentyczne relacje – na historię państw regionu nadbałtyckiego w okresie Zimnej Wojny. Kuratorka Hanna Sjöberg, układając zebrany materiał audiowizualny niczym szkiełka w kalejdoskopie, przenosi się wspomnieniami w świat dzieciństwa i młodości. Wakacje na Gotlandii przynosiły niesamowite znaleziska – fragmenty skrzyń z napisami w językach polskim, łotewskim, litewskim. Dla szwedzkiego dziecka w latach 60. XX w. wschodnia część Morza Bałtyckiego musiała być niezwykle tajemnicza. Budując szczególną narrację ze wspomnień mieszkańców krajów nadbałtyckich, kuratorka zwraca uwagę przede wszystkim na to, co łączy, a nie na to, co dzieli. „Nawet jeśli żelazna kurtyna dzieliła morze, dzieliliśmy się wodą, pływaliśmy w niej” – podkreśla. Ta dychotomia, pomiędzy wodą – źródłem rozrywki a jej geopolitycznym aspektem, jest centralną osią zebranych wspomnień.