„Wieczory ateńskie” Piotra Gładilina | 3,4.03.2018 CKG

CKG Wieczory ateńskieWIECZORY ATEŃSKIE

Natasza, młoda zdolna pianistka, przygotowuje się do wielkiego konkursu. Rodzice chcą, by wszystko poświęciła karierze, więc stanowczo sprzeciwiają się jej związkowi ze starszym od niej kompozytorem. Sprawa komplikuje się, gdy okazuje się, że rodzina się wkrótce powiększy. A dodatkowo w odwiedziny przyjeżdża babcia Nataszy, nestorka rodu, która odkrywa przed rodziną swoją burzliwą przeszłość i… nietypowy plan na przyszłość.

„Wieczory ateńskie” Piotra Gładilina to komedia, w której spotykamy trzypokoleniową moskiewską rodzinę. Poważne problemy ukazane są z przymrużeniem oka, a wszystko z niezwykle bogatą kulturą rosyjską w tle.

3.03.18, sobota, godz. 19:00
POLSKA PRAPREMIERA

4.03.18, niedziela, godz. 17:00

Centrum Kultury w Gdyni
ul. Łowicka 51, Gdynia
*Czas trwania: 80 min.
*Bilety: 35 zł / 30 zł

Obsada:
Anna – Tomira Kowalik
Ludmiła – Natasza Sierocka
Natasza- Angelika Olszewska
Borys – Sławomir Głazek
Antoni – Jakub Kamieński

POLSKA PRAPREMIERA 3 marca 2018 r.
Autor: Piotr Gładilin
Przekład: Jerzy Czech
Reżyseria: Mateusz Olszewski
Scenografia: Klara Filipowicz

Spektakl dyplomowy Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie

♦♦♦

Piotr Gładilin
Urodził się w roku 1962 i wychował mieście Anapa w kraju Krasnodarskim; od 1976 roku mieszka w Moskwie. Ukończył Uniwersytet Pedagogiczny, ale działa czynnie na wielu różnych obszarach – jest pisarzem, reżyserem filmowym i teatralnym, grafikiem. Ta wszechstronność przejawia się też w literaturze: uprawia dramat i prozę, a debiutował jako poeta w 1991 roku.  Premiera jego pierwszej sztuki „Taczka wo płoti” („Bryka we własnej osobie”) odbyła się w kwietniu 1994 roku.

W 1995 roku robi scenografię do pierwszego rosyjsko-australijskiego projektu teatralnego – monodramu Lou według Davida George’a (Mała Scena Teatru na Tagance).

W 1996 Gładilin debiutuje jako reżyser, wystawiając własną sztukę „Proroczy sen”. Dwa lata później w Teatrze Mossowietu ma miejsce premiera kolejnej sztuki –„Buty na grubej podeszwie” (reż. Roman Kozak) z udziałem popularnego aktora Walerija Garkalina.

W tym samym roku odbyła się premiera sztuki „Inny człowiek” w teatrze „Szkoła sztuki współczesnej” (Moskwa), reż. Wadim Miroszniczenko. Wkrótce potem Piotr Gładilin stworzył prywatny „Zespół teatralny Piotra Gładilina”, którego pierwszym spektaklem były „Wieczory ateńskie” (grudzień 1998). Jeszcze w tym  samym miesiącu odbyły się premiery dwóch innych sztuk Gładilina – „Świat zabawek” oraz „Miłość jak militaryzm” (w Teatrze Tabakowa).

W 2002 r. w pracowni Piotra Fomienki odbyła się premiera „Motylka”. Za tę sztukę Gładilin w roku 2003 otrzymał na konkursie dla dramaturgów „Obowiązek, zaszczyt, godność” nagrodę Ministerstwa Kultury FR.

W sumie w teatrach Rosji i za granicą wystawiono przeszło 80 spektakli wg. sztuk Gładilina. Najnowsze utwory to „Wyszedł anioł z mgły”, „Aparaty fotograficzne”, „Pomarańczowa góra lodowa” oraz „Koloseum”.

W 1999 roku na podstawie „Wieczorów ateńskich” nakręcono film telewizyjny, którego reżyserem był sam autor.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *