STYCZEŃ W MUZEUM MIASTA GDYNI

STYCZNIOWE WYDARZENIA W MMG, UL. ZAWISZY CZARNEGO 1, GDYNIA

8 I 2017 godz.: 14:00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie Sztuka patrzenia – architektura w fotografii Czesława Olszewskiego

11 I 2017 godz.: 16:00-18:00 warsztaty rysunku architektonicznego Rysujemy gdyński modernizm dla młodzieży w wieku 13 – 15 lat 

12 I 2017 godz.: 18:00 – 19:30 wykład dr. Jacka Friedricha Malarstwo w ramach cyklu Instrukcja Obsługi Sztuki

15 I 2017 godz.: 14:00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach

18 I 2017 godz.: 12:00 – 13:30 warsztaty dla młodzieży Foto/lab

21 I 2017 godz.: 11:00 – 13:00 warsztaty dla rodzin z dziećmi Ocieplenie

21 I 2017 godz.: 12:00 – 14:00 Spacer foto – architektoniczny ze Stanisławem Składowskim 

22 I 2017 godz.: 14:00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach

25 I 2017 godz.: 12:00 – 13:30 warsztaty dla młodzieży Foto/lab

26 I 2017 godz.: 18:00 – 19:30 wykład dr. Huberta Bilewicza Świat rzeczy – użycie, zużycie i sensy w ramach cyklu Instrukcja Obsługi Dizajnu

29 I 2017 godz.: 14:00 tłumaczone na język migowy oprowadzanie kuratorskie po wystawie Sztuka patrzenia – architektura w fotografii Czesława Olszewskiego

17 – 20 I 2017 godz.: 10:00 – 13:00 Ferie w Muzeum – turniej gier planszowych, filmowe poranki i warsztaty dla dzieci w wieku: 7 – 12 lat

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE „SZTUKA PATRZENIA – ARCHITEKTURA W FOTOGRAFII CZESŁAWA OLSZEWSKIEGO”

TERMINY: 

8 I 2017 r., godzina 14:00 

29 I 2017 r godzina 14:00 – prowadzone przez kuratorkę wystawy prof. Martę Leśniakowską (IS PAN) oprowadzanie kuratorskie będzie tłumaczone na język migowy!

MIEJSCE: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia

BILETY: oprowadzanie wliczone jest w cenę biletu do Muzeum Miasta Gdyni (normalny: 7 zł, ulgowy: 4 zł, rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny)

pastedGraphic.png pastedGraphic_1.png

Zbiory fotografii stanowią najliczniejszą grupę obiektów w kolekcji naszego Muzeum. Nierozerwalnie związane z historią miasta, stanowią wyjątkowy zapis zmieniającej się tkanki miejskiej, społecznej, oraz codziennego życia. Z naszych doświadczeń wynika, że wśród zwiedzających, za szczególnie ciekawy uważany jest zbiór fotografii z okresu międzywojennego. To zainspirowało nas by rozszerzać pola jego prezentacji, sięgając poza muzealne zbiory. Zaprosiliśmy do współpracy prof. Martę Leśniakowską i Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, by wspólnie zaprezentować naszym odbiorcom wyjątkowy zbiór autorstwa warszawskiego fotografa Czesława Olszewskiego (1894-1969).

Ekspozycja przybliża zbiór twórczości Olszewskiego zrealizowany w okresie międzywojennym. Wszystkie prace pochodzą z archiwum IS PAN, w którym znajduje się ponad 6 tys. wielkoformatowych negatywów tego fotografa, z czego na wystawę wybrano pięćdziesiąt z nich, by pokazać niezwykły kunszt artystyczny i ogromną wartość dokumentalną tych dzieł. Zaprezentowane fotografie wykonane zostały w trzech miejscach: Gdyni, Warszawie i Ciechocinku. W każdej z tych grup znajdziemy dokumentację znakomitych obiektów architektonicznych, będących symbolem nowoczesnego i dynamicznie rozwijającego się państwa. To właśnie prace Olszewskiego najlepiej oddają charakter epoki, oraz tzw. „stylu międzynarodowego”, tworzonego przez generację wybitnych architektów, przyczyniając się jednocześnie do estetyzacji modernistycznej architektury. Architektoniczny wzorzec białej bryły, utrwalany był w znacznym stopniu przez fotografie Olszewskiego reprodukowane w wielu najbardziej opiniotwórczych czasopismach epoki z dziedziny architektury. Na wystawie gratkę będzie stanowić grupa fotografii z wnętrz modernistycznych obiektów, w tym z budynku gdyńskiego sądu. Wszystkie pokazywane zdjęcia dają unikatową szansę na zapoznanie się z rzadko prezentowanym zbiorem, a jednocześnie dają widzom możliwość niezwykłego przeżycia estetycznego oraz odbycia nostalgicznej podróży w czasie.

WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY „RYSUJEMY GDYŃSKI MODERNIZM”

RODZAJ WYDARZENIA: warsztaty dla młodzieży w wieku: 13 – 15 lat

TERMIN: 11 I 2017 godz.: 16:00-18:00 

MIEJSCE: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

BILETY: koszt biletu to 12 zł od uczestnika

ZAPISY: prosimy o wcześniejszą rezerwację, z powodu ograniczonej ilości miejsc: edukacja@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37

PROWADZENIE: Anna Orchowska-Smolińska, Martyna Groth

pastedGraphic_2.png

Warsztaty przybliżą podstawy rysunku architektonicznego. Podczas zajęć zaprezentujemy kilka modeli kamienic w Gdyni. Uczestnicy poznają charakterystyczne cechy architektury modernistycznej i wykonają pierwsze rysunki budynków. Warsztaty odbywają się w związku z wystawą Muzeum Miasta Gdyni „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach”.

WYKŁAD DR. JACKA FRIEDRICHA „MALARSTWO” W RAMACH CYKLU EDUKACYJNEGO „INSTRUKCJA OBSŁUGI SZTUKI”

TERMIN: 12 I 2017 r., godziny: 18:00 – 19:30 

MIEJSCE: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

BILETY: wstęp wolny

pastedGraphic_3.png

Dlaczego malarstwo już od kilkuset lat jest najważniejszą ze sztuk wizualnych? Dlaczego Botticelli jest słynniejszy od Verrocchia, a Vermeer od Jacoba van Campen? Czemu na listach najdrożej sprzedawanych dzieł sztuki odnajdujemy dziś niemal wyłącznie obrazy? Czy malarstwo to tylko przenośne obrazy malowane na płótnie czy desce? A witraże, mozaiki, freski, tapiserie, iluminacje na kartach pergaminu? Czy to także malarstwo, czy już nie? Czy malarstwo ma jeszcze sens wobec artystycznych rewolucji ostatniego stulecia i galopującego postępu technologicznego? A przede wszystkim: na czym polega tajemnica malarstwa? Na te – i pewnie jeszcze na inne – pytania spróbujemy odpowiedzieć sobie podczas kolejnego spotkania z cyklu Instrukcja Obsługi Sztuki.

_________________________________________________________________________________

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE „SZKŁO, METAL, DETAL. ARCHITEKTURA GDYNI W SZCZEGÓŁACH

TERMINY: 

15 I 2017 r. godz.: 14:00 – 15:00 prowadzone przez Roberta Hirscha (Miejski Konserwator Zabytków w Gdyni)

22 I 2017 r, godz.: 14:00 – 15:00 prowadzone przez kuratorkę Weronikę Szerlę

MIEJSCE: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

BILETY: oprowadzanie wliczone jest w cenę biletu do Muzeum Miasta Gdyni (normalny: 7 zł, ulgowy: 4 zł, rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny)

ORGANIZATORZY: Muzeum Miasta Gdyni, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni, Mini Muzeum

Wystawa pod patronatem Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. arch. Lucyny Nyki

pastedGraphic_4.png

Urok nowoczesnych budynków jest bardzo dyskretny, ich detal – oszczędny, ale to właśnie na nim chcemy skupić główną uwagę, pokazać to, co na co dzień niedostępne, zaprosić w podróż do wnętrza domu.

Pomysł na wystawę zrodził się bardzo spontanicznie – z potrzeby mieszkańców, którzy zadbali o to, by ocalić fragmenty posadzek, wyposażenia łazienkowego, okładzin elewacyjnych. 

Na wystawie prezentujemy ponad 150 obiektów: detali architektonicznych, elementów wyposażenia, okładzin podłogowych i ściennych, stolarki okiennej i drzwiowej. Większość z nich pochodzi ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków i Mini Muzeum. Zanim jednak trafiły do każdej z kolekcji, miały swoją, często bardzo burzliwą, historię. Ocalone z kontenera z gruzem, znalezione na wystawce, zachowane podczas prac remontowych, wreszcie – przyniesione przez pasjonatów, przetrwały i są ciekawym świadectwem swoich czasów.

Prezentując te nietypowe eksponaty, pragniemy wskazać, że są one godne nie tylko uwagi, ale i szczególnej dbałości i ochrony. Chcemy w ten sposób poszerzyć wiedzę o gdyńskiej architekturze, pogłębić świadomość mieszkańców i zachęcić, by mieli odwagę patrzeć uważniej i dociekliwiej na miejską przestrzeń.

Wędrówka po wystawie to zarazem spacer po międzywojennej i tuż powojennej Gdyni. Każdy obiekt dokładnie lokalizujemy w przestrzeni miasta, podkreślając walor jego autentyczności. Wystawa daje możliwość obejrzenia detali z bliska, zwrócenia uwagi na właściwości materiałów, z których są wykonane: chłód szkła, połysk metali, chropowatość tynków, gładkość matowych gorsecików.

Mając nadzieję, że wystawa stanie się przestrzenią spotkania ekspertów i mieszkańców, miłośników tematu, architektów i użytkowników architektury zapraszamy na kolejne oprowadzanie kuratorskie, które odbędzie się 15 tycznia 2017 roku o godzinie 14:00. Tym razem, Robert Hirsch Miejski Konserwator Zabytków w Gdyni podzieli się swym bogatym doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą z osobami, które mają odwagę patrzeć uważniej i dociekliwiej na miejską przestrzeń.

_________________________________________________________________________________

WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY „FOTO/LAB”

TERMINY: 

18 I 2017 r. 

25 I 2017 r., godziny: 12:00 – 13:30 

MIEJSCE: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

RODZAJ WYDARZENIA: warsztaty dla młodzieży w wieku: 15 – 18 lat

BILETY: koszt biletu to 12 zł od uczestnika

ZAPISY: prosimy o wcześniejszą rezerwację, z powodu ograniczonej ilości miejsc: edukacja@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37

PROWADZENIE: Eugeniusz Nurzyński

pastedGraphic_5.pngpastedGraphic_6.png

Zapraszamy na warsztaty fotograficzne dla młodzieży odbywające się w z związku z wystawą „Sztuka patrzenia – architektura w fotografii Czesława Olszewskiego”. Razem z fotografem Eugeniuszem Nurzyńskim poznamy tajniki fotografii analogowej i w tej technice wykonamy autorskie prace.

WARSZTATY DLA RODZIN Z DZIEĆMI „OCIEPLENIE”

TERMIN: 21 I 2017 r., godziny: 11:00 – 13:00 

MIEJSCE: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

OFERTA: dla dzieci w wieku 7-12 lat

BILETY: Koszt biletu rodzinnego na warsztaty to 15 zł od uczestnika, opiekunowie  – wstęp bezpłatny.

ZAPISY: prosimy o wcześniejszą rezerwację, z powodu ograniczonej ilości miejsc: edukacja@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37

pastedGraphic_7.png  pastedGraphic_8.png

Na przekór temu, że w ferie niebo zwykle jest pochmurne, a za oknem wśród kolorów dominuje szarość, otwieramy w Muzeum letnią strefę ocieplenia. Kolorowe leżaki, piasek oraz niekończąca się gama atrakcji to tylko niektóre z niespodzianek, które czekają na was w naszej strefie. Przyjdź i wspólnie odpocznijmy od codziennych lekcji i obowiązków. 

__________________________________________________________________________________

SPACER FOTO/ARCHITEKTONICZNY ZE STANISŁAWEM SKŁADOWSKIM

TERMIN: 21 I 2017 r. godziny: 10:00 – 11:30 

MIEJSCE: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

WSTĘP: wolny

pastedGraphic_9.png                     pastedGraphic_10.png

Cel: Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z wiedzą nt. fotografii architektury. Podczas nic postaramy się znaleźć najlepszą odpowiedź na pytanie: jak dobrze fotografować architekturę?.

Forma: Warsztaty odbędą się w formie spaceru po śródmieściu Gdyni. Prowadzący opowie o fotografii architektury oraz będzie udzielał porad na przykładzie konkretnych budynków, natomiast uczestnicy będą samodzielnie wykonywać fotografie implementując uzyskane wskazówki.

Adresat: Warsztaty skierowane są do osób dorosłych chcących wykonywać lepsze fotografie budynków.

Prowadzący: Przewodnikiem będzie Stanisław Składanowski – prezes gdańskiego oddziału Związku Polskich Artystów Fotografików. Specjalista w takich dziedzinach fotografii jak architektura i krajobraz. Autor znakomitych zdjęć dokumentujących okres Sierpnia 1980. W swym dorobku posiada wiele wydawnictw i wystaw, w tym zagranicznych. 

__________________________________________________________________________________

„ŚWIAT RZECZY: UŻYCIE, ZUŻYCIE I PRZEŻYCIE” WYKŁAD DR. HUBERTA BILEWICZA Z CYKLU  „INSTRUKCJA OBSŁUGI DIZAJNU”

TEMAT WYKŁADU: Świat rzeczy: użycie, zużycie i przeżycie

PROWADZENIE: dr Hubert Bilewicz

OFERTA: dla dorosłych

TERMIN: 26 I 2017 r., godziny: 18:00 – 19:30 

MIEJSCE: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

BILETY: wstęp wolny

pastedGraphic_11.png

Otaczają nas rzeczy. Żyjemy wśród ludzi, niemniej bez rzeczy chyba nie dało by się dziś przeżyć. Próbujemy opanować świat rzeczy, zużytkować je, ułatwiając sobie codzienny byt, a jednocześnie produkujemy w nadmiarze przedmioty, z którymi po użyciu nie wiadomo, co począć. We współczesny dizajn wkalkulowane są więc również utylizacja i recykling.  Poszukujemy ładu rzeczy, a jednak gubimy się pośród rzeczy zbędnych czy bezużytecznych. Być może zatem najważniejszym paradoksem i wyzwaniem współczesnego dizajnu jest myśl o odstąpieniu od projektowania rzeczy?  Na wykładzie mowa będzie zarówno o pragmatyce, jak i semiotyce dizajnu w nieantropocentrycznej perspektywie „studiów nad rzeczami”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *