SPOTKANIE: Ameryka Łacińska. Dzieje. Kultura. Polonia | 13/14.01.2018

 SPOTKANIE | Ameryka Łacińska. Dzieje. Kultura. Polonia  

Sobota, 13.01.2018 | godz. 16.00 | Muzeum Emigracji w Gdyni |  Wstęp woln

MEG Amreyka ŁacińskaW spotkaniu wezmą udział: dr Krzysztof Smolana oraz dr Michał Dankowski i dr Nora Orłowska z Uniwersytetu Gdańskiego, autorzy książki „Ameryka Łacińska. Dzieje i kultura.”

W swojej publikacji w sposób syntetyczny prezentują dzieje i kulturę Ameryki Łacińskiej, przyjmując autorską perspektywę i odnosząc się do polskich śladów związanych z dziejami i kulturą latynoamerykańską.

„Dzieje i kultura. Ameryka Łacińska” to książka przeznaczona zarówno dla studentów jak i podróżników, pasjonatów historii i kultury tego odległego, fascynującego kontynentu.

Rozmowę poprowadzi dr Rafał Raczyński z Działu Historyczno – Badawczego Muzeum Emigracji w Gdyni.

Na spotkaniu zostanie również zaprezentowana monografia naukowa „Polacy i ich potomkowie w Ameryce Łacińskiej”. Publikacja jest rezultatem międzynarodowej konferencji naukowej „Polacy i Polonia w Ameryce Łacińskiej: przeszłość i teraźniejszość”, która odbyła się w Muzeum Emigracji w 2016 roku.

***
Krzysztof Smolana jest doktorem nauk humanistycznych. Pracuje w Zakładzie Historii i Kultury Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w dziejach i opiece nad spuścizną archiwalną Polonii Ameryki Łacińskiej. Jest biografem polskiej dyplomacji, autorem „Słownika biograficznego polskiej służby zagranicznej 1918-1945″ oraz znawcą historii Meksyku XIX i XX wieku.

Michał Dankowski jest doktorem nauk prawnych, współpracuje z Instytutem Filologii Romańskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Do jego zainteresowań badawczych należą m.in. historia i kultura Ameryki Łacińskiej, hiszpański i latynoamerykański konstytucjonalizm oraz doktryna polityczno-prawna, a także argentyńska piłka nożna.

 Nora Orłowska jest historykiem i doktorem nauk humanistycznych w zakresie nauki o języku. Jest adiunktem w Instytucie Filologi Romańskiej Uniwersytety Gdańskiego. Z pochodzenia jest Argentynką i mieszka w Polsce od 1975 roku. Do jej zainteresowań badawczych należą m.in. języki, historia i kultura krajów hispanojęzycznych, teatr i możliwości wykorzystania go na lekcji języka obcego. Jest autorką podręczników do nauki języka hiszpańskiego, a także autorką i reżyserem 12 sztuk teatralnych w języku hiszpańskim dla studentów.


DRUŻYNA  MEGAMOCNYCH. To już kolejne spotkanie ze znanym SUPERBOHATEREM!

Niedziela, 14.01.2018 | godz. 11.00 – 12.30 | Muzeum Emigracji w Gdyni

Świat jest pełen superbohaterów! Czy znajdziemy ich w muzeum? Zapraszamy na warsztaty, podczas których poznamy drużynę MEGamocnych: niesamowitych Polek i niezwyczajnych Polaków. Jakie są ich supermoce?

14 stycznia zapraszamy na eksperymentalną niedzielę z superbohaterem Ernestem Malinowskim – polskim inżynierem drogowym i kolejowym, budowniczym m.in. kolei w Peru i Ekwadorze.

Warsztaty są przeznaczone dla rodzin z dziećmi powyżej 5 lat, odbywają się w godzinach 11.00 – 12.30.

Plan kolejnych spotkań:

14.01 Peruwiańska podróż z Ernestem Malinowskim
28.01 Australijska eskapada z Pawłem Edmundem Strzeleckim
11.02 Koncertowe popołudnie z Valentino Liberace
25.02 Wzorzyste zamieszanie z Sarą Lipską
25.03 Animowana przygoda z Warner Brothers
15.04 Malarska akademia z Olgą Boznańską!
29.04 Światowe kino z Polą Negri
13.05 Sportowe zmagania z Haliną Konopacką
27.05 Kosmiczna niedziela z Mieczysławem Bekkerem

Koszt: 10 zł za jedne zajęcia, rodzeństwo +5zł. Opiekunowie uczestniczą bezpłatnie.

Zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl

W zgłoszeniu prosimy podać imię i nazwisko, telefon kontaktowy i datę wybranych zajęć oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.


Informacja o Muzeum Emigracji w Gdyni
Muzeum Emigracji w Gdyni
zostało otwarte dla zwiedzających w maju 2015 roku. Jako pierwsze opowiada globalną historię Polek i Polaków ich własnymi głosami. Ekspozycja Muzeum przybliża ponad 200 lat polskiej emigracji: ekonomicznej, politycznej  społecznej. Muzeum łączy szeroki program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych z działalnością naukową. Wszystko to w zabytkowym budynku Dworca Morskiego w Gdyni, skąd wypływały polskie transatlantyki.

Przez 2 lata działalności Muzeum odwiedziło ponad 400 000 osób, przeprowadzono w nim 500 różnego rodzaju zajęć edukacyjnych, a w zbiorach zgromadzono 15 000 obiektów.
Od 2015 roku Muzeum Emigracji w Gdyni otrzymało 13 nagród i wyróżnień oraz nominację do Europejskiej Nagrody Muzealnej EMYA 2017. Więcej informacji: www.POLSKA1.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *