O literaturze i nagrodach literackich – premiera 27. „Blizy”

Wrześniowa premiera Blizy odbędzie się podczas uroczystych Dni Nagrody Literackiej GDYNIA: 8–11 września 2016. To wówczas czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z nominowanymi do nagrody w czterech kategoriach: poezja, proza, eseistyka i przekład na język polski. Samych laureatów 11. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA poznamy w sobotę, 10 września podczas uroczystej Gali – w dniu kolejnym spotkają się oni z publicznością. Dodatkowo w mieście działać będzie Czytelnia Dworcowa, aktorzy poproszą pasażerów o Słowo do kontroli, a miejskie kawiarnie zaserwują literackie dania.

Z przyjemnością włączamy się w święto literatury w Gdyni. Co może zaskakujące, nagrody literackie również same w sobie mogą być niezmiernie interesującym tematem. W przekonywujący sposób potwierdzają to teksty i wypowiedzi naszych autorów, wśród których znajdują się ci, którzy bywali zarówno ich laureatami, jak i też sami pełnili funkcję jurorów – mówi Adam Kamiński, sekretarz redakcji Blizy.

W numerze o nagrodach literackich i znaczeniu literatury w ogóle piszą: Przemysław Czapliński, Piotr Śliwiński, Anna Janko, Andrzej Franaszek, Krzysztof Czyżewski, Paweł Próchniak, Włodzimierz Kowalewski, Krzysztof Ćwikliński, Artur Jabłoński. Rozmowy z Wojciechem Szczurkiem, Aleksandrem Nawareckim, Arkadiuszem Sylwestrowiczem, Julianem Skelnikiem. Wiersze Justyny Bargielskiej, Jakobe Mansztajna, Andrzeja Sosnowskiego, Piotra Janickiego, Tomasza Różyckiego.

 

Kwartalnik zawiera także arkusz malarski z Arkadiusza Sylwestrowicza z Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

 

„Bliza” to pierwszy w historii ogólnopolski magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *