marcowa Niedziela Melomana

W programie koncertu: najsłynniejsze standardy jazzowe, transkrypcje utworów z okresu baroku, klasyka perkusyjna, improwizacje oraz kompozycje Andersa Astranda.

Artyści:

Anders Astrand

Szwedzki artysta, perkusista, kompozytor ceniony pedagog koncertujący i prowadzący warsztaty na całym świecie. Jego największą pasja są melodyczne instrumenty perkusyjne (wibrafon, marimba) oraz improwizacja. Kompozycje Andersa Astranda grywane są w największych ośrodkach perkusyjnych świata a improwizowane koncerty cieszą wielkim uznaniem. Juror prestiżowych konkursów i pomysłodawca multidyscyplinarnych warsztatów artystycznych. Jego podejście do muzyki zarówno klasycznej jak i jazzowej przepełnione jest frazą dbałością o szczegóły i pasją. Kompozycje Andersa Astranda zawierają syntezę osiągnięć minionych epok, minimal music, jazz i elementy improwizacji.

Anders Astrand

Piotr Sutt,  założyciel i lider powstałej w 1985 r. Gdańskiej Grupy Perkusyjnej Jeunesses Musicales. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Doskonalił się na kursach mistrzowskich i orkiestrowych prowadzonych przez prof. W. Thärichena – pierwszego perkusistę Berlińskich Filharmoników. Stypendysta  „Jeunesses  Musicales   World   Orchestra”   w   Berlinie,    Wiedniu   i   Warszawie. Solista wielu renomowanych festiwali muzycznych (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej w Atenach, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Marimbowej w Villahermosa – Meksyk, Festiwal Najnowszej Muzyki Perkusyjnej w Hanowerze, Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny Percussive Arts Society we Włoszech, Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny w Strasbourgu, Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny w Wilnie, Rydze i Tallinie, Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”). Artysta koncertował w charakterze solisty na koncertach symfonicznych i kameralnych niemalże w całej Europie i Meksyku.

Dokonał wielu nagrań solistycznych i kameralnych klasyki perkusyjnej oraz muzyki najnowszej dla Polskiego Radia i Pi Dance Theatre w Nowym Jorku. Grając wiele prawykonań, przyczynił się do promocji sztuki perkusyjnej, zarówno solistycznej jak i kameralnej (m.in.: Koncert na instrumenty perkusyjne i orkiestrę symfoniczną W. Thärichena, Concerto Ostinato K. H. Köpera na wibrafon i orkiestrę smyczkową, Samba Classique na dwie marimby, orkiestrę smyczkową K. H. Köpera – utwór dedykowany duetowi Katarzyna Myćka i Piotr Sutt, Koncert na wibrafon i orkiestrę kameralną B. Schaeffera – utwór dedykowany soliście).

Współpracował m.in. z: J. Tatem, Z. Mehtą, G. Crumbem, St. Reichem, P. Boulezem, E. Sejourne, N. Rosauro, J. Wootonem, J. Nandayapa, W. Rowickim, W. Michniewskim, L. Możdżerem, Izraelską Orkiestrą Symfoniczną, Bach Ensemble – Meinz, Filharmonią Narodową w Warszawie, Polską Filharmonią Kameralną, Polską Filharmonią Bałtycką, Poznańską, Łódzką, Szczecińską, Kaliską, Polskim Chórem Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis oraz Grupą MoCarta. W latach 1999 – 2003 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowych Festiwali Muzyki Perkusyjnej w Kaliszu pod patronatem Ministerstwa Kultury. Od 1990 r. współpracuje, jako pierwszy perkusista z Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego.

Działalność   dydaktyczną   i   naukową   realizuje    w   Akademii   Muzycznej   im.    Grażyny   i   Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, gdzie zatrudniony jest na stanowisku profesora zwyczajnego i piastuje funkcję Kierownika Zakładu Perkusji. Prowadzi tam klasę perkusji i kameralistyki perkusyjnej (The Bacewicz Percussion Ensemble).

Zaangażowanie w działalność pedagogiczną zaowocowało wieloma znakomitymi absolwentami, solistami, kameralistami i laureatami międzynarodowych konkursów (USA, Meksyk, Japonia, Włochy, Niemcy, Francja, Szwajcaria i Litwa). Juror międzynarodowych konkursów perkusyjnych i wykładowca mistrzowskich warsztatów artystycznych. Autor nowatorskich projektów wykorzystujących osiągnięcia nauk i sztuk muzycznych, pedagogiki oraz elektroniki do arteterapii i aktywizacji. Od 2006 r. jest dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej działającej przy Fundacji Iskierka na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. Pomysłodawca i realizator warsztatów z zakresu komunikacji, przywództwa oraz relacji interpersonalnych – wykorzystujących doświadczenia artystyczne gry solistycznej, kameralistyki i dyrygentury.

Bartłomiej Sutt urodził się 14 października 1998 r. w Gdańsku. Swoją podróż przez świat muzyki rozpoczął od gry na fortepianie, ale od 6 lat jego największą pasją są instrumenty perkusyjne. Obecnie jest uczniem maturalnej klasy perkusji w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia in. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Mimo młodego wieku i bardzo krótkiego okresu gry na instrumentach perkusyjnych osiągnął poważne sukcesy artystyczne zdobywając laury na cenionych konkursach i występując u boku znakomitych artystów. W 2016r. został stypendystą programu Młoda Polska Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a w 2015r. uzyskał stypendium artystyczne Młody Gdańszczanin.

Do najpoważniejszych osiągnięć konkursowych zaliczyć można:

I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wibrafonowym pod patronatem UNESCO i Percussive Arts Society w Montesilvano we Włoszech (wrzesieo 2015);

II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym pod patronatem UNESCO i Percussive Arts Society USA w Montesilvano we Włoszech (wrzesieo 2014);

Finalista Międzynarodowego Konkursu Perkusyjnego w Wilnie (marzec 2013);

III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych – Turniej Mistrzów – Akademia Muzyczna w Bydgoszczy (marzec 2016);

II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Big Bandów w Ceskiej Kamenicy w Czechach (czerwiec 2014);

III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Współczesnej w Płocku (marzec 2015 i 2016);

Liczne koncerty u boku uznanych solistów stały się niemalże codziennym życiem artystycznym młodego muzyka. Udział, jako solista i kameralista w międzynarodowych festiwalach krajowych i zagranicznych, oraz konferencjach artystycznych przyczynia się do bardzo szybkiego rozwoju artystycznego młodego perkusisty i staje się naturalną motywacją do dalszej pracy.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Perkusyjnej w Wilnie (marzec 2013);

Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny Week-end de la percussion – Strasbourg, Francja (luty 2015);

Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny CROSS DRUMMING Warszawa/Kolbuszowa (lipiec 2011, 2012);

Międzynarodowy Festiwal Gdynia CLASSICA NOVA (październik 2014);

Ogólnopolska Konferencja Naukowa UKW Kameralistyka a osobowośd artysty (maj 2014)

W przeciągu trzech ostatnich lat Bartłomiej Sutt występował kilkukrotnie ze światowej sławy francuskim wibrafonistą i kompozytorem prof. Emmanuelem Sejourne, amerykaoskim perkusistą prof. Johnem Wootonem, meksykaoskim wirtuozem marimby Javierem Nandayapa i południowoamerykaoską perkusistką Mirną Yam, laureatem konkursu ARD – amerykaoskim perkusistą Garrettem Mendelow oraz najwybitniejszym litewskim perkusistą prof. Sauliusem Auglysem Stanieviciusem. Jako solista występował między innymi z Kolossal Percussion Orchestra,

Wileoską Grupą Perkusyjną, Grupą Mo Carta, Orkiestrą Kameralną Progres, Królewską Orkiestrą

Salonową, Chórem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Chórem Uniwersytetu Kazimierza

Wielkiego w Bydgoszczy, Hevelius Brass, Chórem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu,

Gdaoską Grupą Perkusyjną Jeunesses Musicales.

Zaproszenie na III Festiwal Muzyki Współczesnej NOWA MUZYKA 2015 organizowanym przez Filharmonię Pomorską w Bydgoszczy oraz prawykonanie utworów na instrumenty perkusyjne z użyciem najnowszej elektroniki – dedykowanych soliście, stało się dla Bartłomieja Sutt przepustką do świata muzyki współczesnej i promocji muzyki polskiej.

Działając od wielu lat, jako wolontariusz i solista Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej Fundacji ISKIERKA na rzecz dzieci z chorobą nowotworową brał udział w koncertach i nagraniach dwóch płyt u boku takich artystów jak: Grupa Mo Carta, Renata Przemyk, Natalia Kukulska, Raz Dwa Trzy, Artur Andrus i Javier Nandayapa.

Gdańska Grupa Perkusyjna „Jeunesses Musicales”  powstała  w  1985r.  Zespół  złożony jest z obecnych uczniów i wychowanków klasy perkusji prof. Piotra Sutta Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia  im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku.  Od  początku  istnienia  zespół wielokrotnie koncertował w Polsce i poza  granicami  kraju. Najważniejsze koncerty to: udział w festiwalach „Poznańska Wiosna Muzyczna„, „Gaudeamus” we Wrocławiu, występy na koncertach organizowanych przez Filharmonię Narodową w Warszawie, Filharmonię Białostocką, Filharmonię Bałtycką, Filharmonię Kaliską, Filharmonię Łódzką, Filharmonię Szczecińską, Operę Bałtycką, koncerty ze Scholą Cantorum Gedanensis a także tourne po Włoszech (koncerty w sali RAI), Szwajcarii, Niemczech i Francji. Zespół dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. W kwietniu 2000r. Gdańska Grupa Perkusyjna występowała na I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Perkusyjnej w Kaliszu wykonując między innymi Suitę z „Carmen” w opracowaniu Szczedrina, a w marcu 2001r. na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Perkusyjnej w Kaliszu zespół dokonał prawykonania Suity Turandot – Pucciniego na 5 perkusistów i orkiestrę symfoniczną. W ramach III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Perkusyjnej Kalisz 2002 GGP była wykonawcą Światowej Premiery „Suity ABBA – Voulez Vous” na kwintet perkusyjny i orkiestrę symfoniczną. Wielkim powodzeniem cieszyło się wykonanie własnej transkrypcji I Koncertu Brandenburskiego J. S. Bacha na Międzynarodowym Sympozjum Perkusyjnym „Hanover-Percussion” w Hanowerze we wrześniu 2005r. W 2014 roku Zespół występował wraz z Emmanuelem Sejourne na Festiwalu Gdynia Classica Nova w marcu 2015r. z Orkiestrą Kameralną Progres i meksykańskim marimbafonistą Javierem Nandayapa. W marcu 2016r. GGP JM koncertowała ze światowej sławy amerykańskim perkusistą Johnem Wootonem.

Gdańska Grupa Perkusyjna „Jeunesses Musicales” ma w repertuarze utwory należące do czołowej literatury perkusyjnej. Na koncertach nie braknie także własnych transkrypcji największych przebojów muzyki klasycznej i jazzowej. Na każdym koncercie artyści prezentują niezwykle barwne instrumentarium złożone z instrumentów klasycznych i tradycyjnych z różnych stron świata.

Prowadzenie koncertu – Krzysztof Dąbrowski

PPNT Al. Zwycięstwa 96/98, budynek III – Centrum Konferencyjne, Sala C

Bilety w cenie 20 zł do nabycia: CultureBox ul. Świętojańska 30

www.ckgdynia.pl, www.interticket.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *