Ludobójstwo- zamach na człowieczeństwo (wykład) | 13.12.2017

Ludobójstwo- zamach na człowieczeństwo.

13 grudnia 2017r. o godzinie 11.50

w auli I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni
przy ulicy Narcyzowej 6

Wstęp wolny.

Poznałam Afrykę, która nie różni się od Auschwitz. Musiałam ją porzucić. Tylko że z Afryki się nie wyjeżdża.
Joanna Kos-Krauze, reżyserka filmuSterta-ubran-David Guttenfelder z Rwandy (Fot. Instagram)

Konflikt w Rwandzie, dotkliwa przemoc i dyskryminacja. Najpierw Tutsi wyzyskiwali Hutu, potem, w odwecie, plemię Hutu dokonało ludobójstwa. Teraz do władzy wrócili Tutsi. Wszystko jest względne, a ofiary i sprawcy wciąż zamieniają się miejscami. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze rozpoczęli pracę nad filmem o ludobójstwie w Rwandzie ponad dziesięć lat temu. Nikt wówczas nie przypuszczał, że zaledwie kilka lat później Europa stanie oko w oko z problemami dalekiego świata, a uchodźcy staną się tematem, o którym rozmawia się nie tylko w Sejmie i mediach.
Emilia Konwerska (1985) – literaturoznawczyni, krytyczka literacka i filmowa

 Dyrekcja I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego i opiekunki projektu „Pamięć” Anita Rzeszowska i Marzena Dworak zapraszają na wykład Małgorzaty Wosińskiej  „Ludobójstwo. Czy można je zrozumieć?”.

Wykład odbędzie się  13 grudnia 2017r. o godzinie 11.50 w auli I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni przy ulicy Narcyzowej 6.  Wstęp wolny.

 

Małgorzata Wosińska etnolog i antropolog ludobójstwa, absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się dyskursem postkolonialnym w studiach nad Zagładą oraz problematyką prewencji zbrodni masowych. Prowadzi badania jakościowe nad zjawiskiem traumy. Ukończyła szkolenia z zakresu psychotraumatologii ogólnej. Pracuje nad rozprawą doktorską na temat tożsamości ocalałych z ludobójstwa w Rwandzie, gdzie prowadzi regularne badania terenowe od 2009 roku. Konsultantka ds. przeciwdziałania PTSD dla międzynarodowych organizacji rządowych i pozarządowych o charakterze prewencyjnym (m.in.: CNLG/Rwanda, AEGIS TRUST/UK, British High Commision in Rwanda /UK, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami /PL). W latach 2012-2015 odpowiedzialna za relacje dyplomacji kulturalnej pomiędzy rządem rwandyjskim, a instytucjami zajmującymi się pamięcią Shoah (w tym USHMM /USA,  Muzeum Auschwitz Birkenau /PL). W Polsce od kilku lat prowadzi prace o charakterze edukacyjnym, wystawienniczym i kuratorskim dla byłych obozów koncentracyjnych (m.in.: KL Stutthof, Gross – Rosen). Współautorka projektu „Sztutowo czy Stutthof? Oswajanie krajobrazu kulturowego” nagrodzonego przez MKiND w 2011 roku nagrodą „Sybilla: Wydarzenie Muzealne Roku”. Współkuratorka międzynarodowego biennale sztuki współczesnej ‘Mediations Biennale 2014’. Autorka ponad 30 artykułów, współredaktorka 4 książek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *