Koncert „Pod Żaglami Zawiszy” w wykonaniu Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny | 18.02.2018

18 lutego Klub Marynarki Wojennej zaprasza na Koktajl Artystyczny w Riwierze. Koncert „Pod Żaglami Zawiszy” w wykonaniu Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny, rozpocznie się  o godz. 17.00, w sali kolumnowej Klubu /ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia/ wstęp wolny, za okazaniem wejściówki.

Bezpłatne wejściówki do odbioru
od 12 lutego 
od godz. 12.00,
w Klubie MW „Riwiera”
ul. Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni, sala kolumnowa /parter/

KMW szantowy

Męski Chór Szantowy działa od 2012 roku, składa się z 50 mężczyzn w wieku 18-70 lat, w swoim  gronie ma  międzypokoleniowe pary ojciec-syn.

Chór to jedyny w Polsce i jeden z najlepszych na świecie, w swojej kategorii, amatorsko propagujący na najwyższym poziomie tradycje morskie, poprzez śpiew, muzykę i oprawę sceniczną. Wszyscy członkowie w jakiś sposób mieli styczność z pracą na morzu, żeglarstwem, marynistyką. Jest to chór pływający. Raz w roku, jako załoga żaglowca „Zawisza Czarny” płynie w rejs, by koncertować w portach, sławiąc pod polską banderą nasz macierzysty port – Gdynię.

W składzie chóru są zarówno kapitana, jak i oficerów, bosmanów, kuka, więc jako załoga są niemal samowystarczalni. Dzięki temu wykonywane pieśni zyskują na wiarygodności i autentyczności, zwłaszcza że związki członków chóru z muzyką są nieprzypadkowe. Znajdują się wśród nich wokaliści gdyńskich zespołów szantowych i folkowych, z założycielem i Dyrektorem Chóru – absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, gdynianinem – Jackiem Jakubowskim na czele. Są animatorzy gdyńskich imprez kulturalnych,  instruktorzy harcerstwa. Rodzinne tradycje kontynuuje również wnuk zasłużonego dla gdyńskiej kultury Kapelmistrza Orkiestry Marynarki Wojennej – Aleksandra Dulina.

Przygotowując repertuar odbywają cotygodniowe próby, szkolą wciąż przybywających chórzystów, korzystają z własnych instrumentów, pracują na żaglowcu jako zwykła, wachtowa załoga, własnym sumptem organizują kostiumy z epoki. Dużo zawdzięczają Centrum Wychowania Morskiego ZHP, które udostępnia Chórowi salę do prób i rezerwuje terminy szantowych rejsów „Zawiszą Czarnym” zgodnie z ich życzeniami.

Źródło: http://chorzawisza.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *