Klub ucho – koncerty | październik 2017

klub ucho copyul.Św. Piotra 2
81-347 Gdynia
e-mail: ucho@ucho.com.pl

Najbliższe koncerty:

ŻYWIOŁAK – 22 października 2017
POGODNO – 26 października 2017
CLOSTERKELLER – 29 października 2017

Wszystkie trzy imprezy są związane z promocją nowych albumów zespołów.


ŻYWIOŁAK – 22 października 2017

22 października w Klubie Ucho odbędzie się koncert zespołu Żywiołak, który od lat ukazuje światu nowe, absolutnie świeże spojrzenie na spuściznę słowiańskiej muzyki ludowej. Grupa będzie promować nowy album pt. „Pieśni pół/nocy”, który stanowi nie tylko podróż przez czeluście północnej Polski, ale też zaproszenie do świata kompletnie zapomnianego, ocalonego m.in. przez Oskara Kolberga w swym monumentalnym rękopiśmiennym dziele „Tom 39 POMORZE”.

Za sprawą piątki pasjonatów z Żywiołaka dowiedzieliśmy się o „polskim neofolku”. Wzorem najlepszych kapel tworzących styl „innovative folk” w Skandynawii czy w innych krajach Europy poznaliśmy wyjątkowo przyswajalny gatunek, czerpiący całymi garściami z polskiej spuścizny kulturowej. Inspirując się takimi zespołami jak Hedningarna czy Hoven Droven, grupa zabiera nas w podróż szlakami przedchrześcijańskiej zachodniej i wschodniej Europy. Bez wątpienia jako pierwsza w sposób absolutnie bezkompromisowy odkurzyła temat mało znanej słowiańskiej mitologii, a takżę przyczyniła się do „boomu” zainteresowania kulturą rodzimą, który ma obecnie w Polsce miejsce. Bez wątpienia stała się inspiracją dla wielu projektów muzycznych, które od tej pory zaczęły u nas powstawać. Dziś nikogo nie dziwi już fakt, że muzyki folkowej możemy od pewnego czasu posłuchać w największych klubach Polski, a sam nurt stał się równoprawny z innymi gatunkami muzycznymi.

Rok 2017 przynosi światu długo realizowaną przez zespół pierwszą z dwóch zapowiadanych płyt inspirowanych kulturą Pomorza – „Pieśni pół/nocy”. Bazując na swoistej „encyklopedii dawnej pomorskiej kultury” Oskara Kolberg, muzycy przewertowali również najważniejsze dzieła naukowców, kulturoznawców, etnografów i związanych z Pomorzem poetów, aby odnalezioną muzyką przenieść słuchacza w świat kompletnie zapomniany, a którego południową granice od wieków stanowi rzeka Noteć. Dziś trudno już w to uwierzyć, ale chociażby język kaszubski pokazuje nam, jak wiele o spuściźnie kulturowej dzisiejszej Polski możemy się jeszcze dowiedzieć.

Żywiołak
22 października 2017, godz. 20:00

Klub Ucho – Św. Piotra 2, Gdynia
Bilety: 25 zł / 35 zł → dostępne: Interticket oraz CultureBox Gdynia

Patronat medialny: trojmiasto.pl, Radio Gdańsk
Sponsorem Klubu Ucho jest Grupa Energa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *