Instalacja „KOD” Romana Timofiejuka – wernisaż | 12.02.2018 Wstęp Wolny

W poniedziałek, 12 lutego Klub Marynarki Wojennej zaprasza na wernisaż instalacji „KOD” Romana Timofiejuka. Początek wydarzenia o godz. 18.00, Wstęp wolny !!!

Wystawę będzie można oglądać w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety
/Klubu Marynarki Wojennej, ul. Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni/ do 22 lutego.

KMW KOD wystawa plakat

Oświadczenie artysty

Gdy realizowałem projekt fotograficzny „GENOTYP” w roku 2014, rozważałem w nim zapis genetyczny Wszechświata w kawałkach ziemskiej materii poprzez cyfrową obróbkę zdjęć kamieni. Natomiast w „ODYSEJI” z roku 2016 na przykładzie opracowanych cyfrowo zdjęć piasków plażowych poruszyłem temat podróży w czasie i przestrzeni. W roku 2017 przygotowałem i prezentuję obecnie INSTALACJĘ  pn.„KOD”. W tym przekazie doszukuję się ukrytych  znaczeń NIE na podstawie obrazu fotograficznego, ale czystego cyfrowego kodu jednej fotografii.  Rezygnując całkowicie z rzeczywistej prezentacji obrazowej na rzecz surowego KODU, mogę się skupić na formie i kształcie, badać ich piękno i rytm. Dodatkowym  przesłaniem  tej  INSTALACJI jest ukryta  informacja ilościowa i znaczeniowa do rozszyfrowania przez odbiorcę.

Do zapisania w postaci cyfrowej prezentowanej w INSTALACJI pn.„KOD” pięknej fotografii tulipana, wykorzystano 37 milionów znaków  ułożonych w pozornie bezładny sposób. Ta INSTALACJA nie wyjaśni, bo nie jest to jej rolą, dlaczego  zapis utworu literackiego przedstawiony  w obcym mi języku np. wietnamskim,  będzie niemalże identyczny w formie,  a zawierając  w treści ogromny ładunek emocji potrzebuje do jej przekazania  zaledwie 150 tys. znaków. Badanie KODU zdjęcia, badanie KODU dzieła literackiego i KODU genetycznego będzie niewątpliwie frapujące, gdy przejdziemy jako ludzkość całkowicie do wirtualnej rzeczywistości cyfrowej. Przekaz mojej wypowiedzi artystycznej w formie INSTALACJI  pn.”KOD” ma uświadomić jak skomplikowanymi regułami rządzi się algorytm zapisujący zdjęcia, który nie tylko ma zobrazować,  ale i przekazać nam określone  treści.

Roman Timofiejuk

Gdynia, 2018r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *