Gdyńskie Centrum Filmowe w Europa Cinemas!

44FWK_facebook_tlo_710x308

Gdyńskie Centrum Filmowe w Europa Cinemas!

Ogólnopolskie Forum Wokół Kina – ponownie w Gdyni

Gdyńskie Centrum Filmowe zostało zaproszone do współpracy w ramach prestiżowej organizacji Europa Cinemas. Międzynarodowa wymiana doświadczeń ma służyć rozwojowi oferty Kina Studyjnego GCF. Tymczasem w Gdyni, już po raz drugi, odbędzie się ogólnopolskie spotkanie branży związanej z dystrybucja filmową, czyli Forum Wokół Kina.

Więcej filmów europejskich w repertuarze kin, wzrost ich oglądalności oraz nowe kinowe propozycje adresowane do młodej widowni – między innymi o to zabiega Europa Cinemas. Organizacja działająca od 1992 roku, z siedzibą w Paryżu, zrzesza kina w ramach programu Unii Europejskiej „Media”. Sieć tej partnerskiej współpracy obejmuje już ponad 1120 kin działających w 680 miastach, w przeszło 40 krajach. To łącznie ponad 2800 kinowych ekranów!

Aby zostać członkiem Europa Cinemas, trzeba spełnić określone wymogi dotyczące m.in. liczby miejsc na widowni, rocznej liczby seansów oraz frekwencji. Kina zabiegające o partnerstwo muszą również zapewniać standardy w zakresie technicznego wyposażenia oraz bezpieczeństwa. Liczą się także kryteria programowe. Gdyńskie Centrum Filmowe, działające od września 2015 roku, swoim charakterem doskonale wpisuje się w filozofię Europa Cinemas.

 

Zdecydowanie stawiamy na kinematografię europejską, w tym polską. Od początku należymy do polskiej Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, co pozwala nam wyświetlać wartościowe filmy artystyczne i studyjne. Aktywizujemy różne grupy wiekowe mieszkańców miasta. Mamy na przykład Akademię Dokumentalną dla Seniorów, a dla dzieci cykl poranków filmowych „Bajka w Centrum”. Oferujemy nie tylko kino, ale też udział w wystawach, spotkaniach z ciekawymi postaciami. Korzystamy z potencjału Gdyńskiej Szkoły Filmowej, organizując warsztaty prowadzone przez profesjonalistów – mówi Leszek Kopeć, dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego. – Fakt zaproszenia nas do grona kin partnerskich Europa Cinemas to duży prestiż, ale i konkretne korzyści. Liczymy na wymianę doświadczeń. Chętnie rozbudujemy naszą ofertę, korzystając z rozwiązań, które już się sprawdziły gdzie indziej, i dopasowując je do naszej specyfiki – zapowiada Leszek Kopeć.

Udział w Europa Cinemas oznacza również możliwości pozyskiwania europejskiego wsparcia dla własnych działań, co może zwiększyć atrakcyjność Gdyńskiego Centrum Filmowego dla lokalnej społeczności. Partnerstwo to także szansa na promocję Gdyni za granicą.

 

Europejskie Kino Miesiąca
Gdyńskie Centrum Filmowe, debiutujące w ramach Europa Cinemas, zaprezentowano w grudniu jako „Cinema of the Month” w serwisie internetowym organizacji. Materiał poświęcony GCF jest dostępny na stronie www.filmneweurope.com.

LINK: http://www.filmneweurope.com/2012-12-18-10-42-17/poland/item/115688-fne-europa-cinemas-cinema-of-the-month-gdynia-film-centre

Reprezentanci GCF znaleźli się również w gronie ponad 500 uczestników listopadowej konferencji zorganizowanej w Bukareszcie z okazji 25-lecia Europa Cinemas. Wśród tematów, o jakich dyskutowano w stolicy Rumunii, były: rola kina w społecznościach lokalnych, film jako istotna forma sztuki w okresie przełomowych zmian na świecie oraz ewolucja kina niezależnego w erze cyfrowej. Szczególnie dużo uwagi poświęcono kinu jako przestrzeni społecznej, a także szeroko pojętej kulturze kina, która ma moc przekazywania wartości społecznych.

44FWK_Plakat

Gdyńskie Forum Wokół Kina
Gdyńskie Centrum Filmowe już po raz drugi jest gospodarzem Forum Wokół Kina, ogólnopolskiego spotkania środowiska związanego z rozpowszechnianiem filmów. Od 12 do 14 grudnia 2017 roku właśnie w Gdyni, podobnie jak przed dwoma laty, o nowych trendach w branży, wyzwaniach rynku dystrybucyjnego i nadchodzących premierach filmowych będą rozmawiać właściciele i operatorzy kin tradycyjnych, studyjnych, multipleksów oraz dystrybutorów filmowych, agencji reklamowych i producentów w sprzętu kinowego.

Organizatorami 44. Forum Wokół Kina są: Stowarzyszenie „Kina Polskie” i Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *