GDYNIA – ReAktywacja: Rozpoczęty!

Przed nami 5 tygodni pracy i eksperymentowania z rozmaitymi metodami teatralnymi! Trzymajcie kciuki za śmiałków, którzy odważyli się wpuścić do swojej dzielnicy trochę twórczego fermentu.

Od 5 czerwca Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza na Chyloni jest wypełniona po brzegi odważną i kreatywną młodzieżą. Młodzi fani teatru z osiedla Meksyk pracują nad twórczym wyrażaniem siebie w ramach „Warsztatów teatralnych dla młodzieży”. Zajęcia doskonale sprzyjają przełamywaniu barier, uczucia wstydu i strachu przed publicznością.

204.06.2017 Gdynia Parada dla Meksyku - Teatr Korkoro fot. Anna Maria Biniecka/ www.testigo.pl

04.06.2017 Gdynia Parada dla Meksyku – Teatr Korkoro fot. Anna Maria Biniecka/ www.testigo.pl

 

Symultanicznie grupa dorosłych mieszkańców osiedla Meksyk pod okiem dramaturga Magdaleny Biodrowicz, tworzy scenariusz przedstawienia o bohaterze swojej dzielnicy. Na podstawie wspomnień, wywiadów, wycinków prasowych, opracowań, publikacji, zdjęć uczestnicy wspólnie piszą fragmenty scenariusza, a na deski teatru przeniosą je aktorzy Teatru Gdynia Główna. Z pierwszych spotkań z uczestnikami warsztatów scenariuszowych wyłania się coś, co można nazwać prawdą – temat pozaziemskiej tożsamości, rozwiązującej problemy Meksyku. Nie możemy się doczekać, aż tekst zacznie żyć na scenie! Efekty wspólnej pracy będzie można zobaczyć 8 lipca o godz. 18:00!

Wciąż trwa nabór do grupy, która nie będzie się bała podejmować niewygodnych tematów i stanie się swego rodzaju hamulcem uprzedzeń – grupy realizującej spektakl Teatru Forum dla mieszkańców Meksyku! Na warsztatach podyskutujemy o problemach dzielnicy i pokażemy je na scenie! Przygotowane przedstawienie będzie dotykać problemów bliskich także widzom – bowiem oni też będą mogli interweniować i wpływać na kształt naszego spektaklu!

204.06.2017 Gdynia Parada dla Meksyku - Teatr Korkoro fot. Anna Maria Biniecka/ www.testigo.pl

204.06.2017 Gdynia Parada dla Meksyku – Teatr Korkoro fot. Anna Maria Biniecka/ www.testigo.pl

Zajęcia odbędą się w dniach 22, 27, 29 czerwca i 4, 6 lipca. Pokaz spektaklu planowany jest na 7 lipca o godz. 18:30.

Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Chęć udziału można zgłosić za pośrednictwem poczty elektronicznej teatr@teatrgdyniaglowna.pl lub telefonicznie, pod numerem tel. 58 351 15 12 oraz 692 820 511.

2 lipca barwny orszak, wyszukane kostiumy, taniec, śpiew i pozytywna energia zainaugurują kolejny cykl warsztatów! Spotkajmy się na Chyloni (rejon ulic Zamenhofa i Opata Hackiego) i zasiejmy ziarno teatralnej zabawy w sercu dzielnicy! Zapraszamy wszystkich do udziału w paradzie!

204.06.2017 Gdynia Parada dla Meksyku - Teatr Korkoro fot. Anna Maria Biniecka/ www.testigo.pl

204.06.2017 Gdynia Parada dla Meksyku – Teatr Korkoro fot. Anna Maria Biniecka/ www.testigo.pl

Szerszy opis projektu:
GDYNIA-ReAktywacja to projekt aktywizacji i integracji mieszkańców obszarów Gdyni wytypowanych do rewitalizacji (Babie Doły, „Pekin”, Witomino, „Meksyk”, Oksywie, Chylonia). Jego głównym narzędziem będą metody zaczerpnięte z warsztatu teatralnego. Seria zajęć aktorskich, techniki improwizacyjne, warsztaty scenariuszowe, a także przygotowanie i pokazy Teatru Forum będą także okazją do podniesienia kompetencji miękkich i interpersonalnych uczestników projektu. Ich wynikiem w przyszłości mogą być realizowane samodzielnie inicjatywy lokalne dzięki zintegrowanej i zachęconej do działania społeczności. Niniejszy projekt i jego działania mają za zadanie uzupełnić realizację infrastrukturalnych działań rewitalizacyjnych, które są zaplanowane do wdrożenia od początku 2017 roku, w sześciu obszarach zdegradowanych w Gdyni.

Na „Meksyku” zapraszamy młodych uczestników do udziału w warsztatach teatralnych dla młodzieży. Starszych zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach Teatru Forum, które pomogą zdiagnozować lokalne wyzwania i pokazać je na scenie oraz w zajęciach scenariuszowych, podczas których powstanie sztuka o Bohaterze Dzielnicy „Meksyk”.

Mieszkańcom Witomina-Radiostacji proponujemy udział w wielopokoleniowych warsztatach rodzinnych, warsztatach Teatru Forum oraz we współtworzeniu Chóru Dzielnicowego.

W okolicy ulic Zamenhoffa i Opata Hackiego na Chyloni zachęcamy mieszkańców do spróbowania swoich sił podczas wielopokoleniowych warsztatów rodzinnych, kreacji Chóru Dzielnicowego oraz warsztatów improwizacji.

Na Oksywiu zapraszamy do udziału w wielopokoleniowych warsztatach rodzinnych, szlifowania swoich umiejętności interpersonalnych podczas warsztatów improwizacji oraz do współtworzenia sztuki o Bohaterze Oksywia podczas zajęć scenariuszowych.

Mieszkańcom Babich Dołów proponujemy udział w wielopokoleniowych warsztatach rodzinnych, w warsztatach Teatru Forum oraz w zajęciach z improwizacji.

Na „Pekinie” zapraszamy mieszkańców do współtworzenia i dyskusji podczas Teatru Forum oraz do kreacji sztuki o Bohaterze Dzielnicy „Pekin”.

 

Nabór trwa! Zapraszamy do kontaktu: teatr@teatrgdyniagłówna.pl, 58 351 15 12 lub 692 820 511.

Pierwszeństwo w naborze mają mieszkańcy obszarów objętych Gminnym Planem Rewitalizacji oraz rodziny, z których kilka pokoleń zgłosi się do udziału w projekcie.

 

Projekt „Gdynia-ReAktywacja” jest współfinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz ze środków Miasta Gdynia.

 

Zapraszamy na profil dedykowany projektowi: https://www.facebook.com/gdyniareaktywacja/

 

O przebiegu projektu będziemy informować na bieżąco na naszej stronie internetowej www.teatrgdyniaglowna.pl oraz profilu www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna oraz www.facebook.com/gdyniareaktywacja/.

 

 

Teatr Gdynia Główna

Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,

Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)

www.teatrgdyniaglowna.pl

www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna

tel. 58 351 15 12

kom. 600 306 634; 600 306 632

teatr@teatrgdyniaglowna.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *