Gdynia Jazz by the Sea Weekend (Smooth Edition) – 17.09 – 1.10.2016


W hali Gdynia Arena pierwszego dnia Festiwalu będzie można zobaczyć nowe wcielenie jednego z  najpopularniejszych zespołów łączących pop i smoothjazz – legendarną grupę Matt Bianco. Zespół ten zaprezentuje swoje najbardziej znane przeboje (m.in. Whose side are you on czy Get Out of Your Lazy Bed), ale także premierowy materiał, będący efektem współpracy lidera Matt Bianco Marka Reilly’ego z holenderskim New Cool Collective. Ich muzyka to unikalna mieszanka jazzu, dance, latin, salsy i afrobeatu. Zespół koncertuje w krajach Beneluxu, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Rosji, ale także w  Afryce, Ameryce Północnej i Azji. Polscy widzowie mogą liczyć na ładunek niezwykłych muzycznych doznań co niewątpliwie gwarantuje 11 osobowy, multiinstrumentalny skład zespołu.

cover41

Gwiazdą drugiego z koncertów Gdynia Jazz by the Sea Weekend (Smooth Edition) będzie słynny brytyjski gitarzysta Peter White z zespołem. Mieszkający w Kalifornii artysta ostatni raz gościł w Polsce dokładnie 10 lat temu. Jego warszawski koncert niewątpliwie zapadł w pamięci widzom zgromadzonym w wypełnionej po brzegi Sali Kongresowej. Z biegiem lat Peter White zdobył reputację jednego z najbardziej wszechstronnych i płodnych gitarzystów akustycznych na współczesnym jazzowym krajobrazie. Uzbrojona w niespotykaną kombinację liryzmu i energii, jego muzyka łączy w sobie elementy jazzu, popu i gitary klasycznej. W trakcie swojej kariery, która obejmuje prawie cztery dekady, Peter White współpracował z wieloma wybitnymi muzykami takimi jak Chris Botti, Groover Washington Jr, Dave Koz, David Sanborn, czy Kirk Whalum.

Obie gwiazdy Gdynia Jazz by the Sea Weekend (Smooth Edition) łączy słynna polska wokalistka Basia Trzetrzelewska, która była członkiem Matt Bianco, a w początkach jej kariery solowej występował z nią Peter White.

plakat A2

Mam nadzieję, że występ dwóch doskonałych zespołów zainteresuje publiczność nie tylko z Pomorza – mówi dyrektor artystyczny Gdynia Jazz by the Sea Weekend (Smooth Edition) Bartosz Pieczyński – Nasza impreza organizowano przy wsparciu miasta Gdynia, to nie tylko koncerty, ale także liczne imprezy towarzyszące. Między innymi wspólnie z Gdyńskim Centrum Filmowym organizujemy przegląd filmów o tematyce jazzowej. Niewątpliwą atrakcją będą także dla osób dobrze grających na gitarze, warsztaty prowadzone przez samego Petera White’a.

Termin wydarzenia: 17.09 – 1.10.2016r.

Szczegółowe informacje na temat Gdynia Smooth Jazz by the Sea Weekend oraz zakupu biletów można znaleźć na stronie – www.jazzbythesea.pl oraz na https://www.facebook.com/jazzbytheseaweekend.

SLOW feat. Nikola Lipska- wrocławski smooth jazz na najwyższym poziomie

infokiosk_1920x1080_riviera

Jedną z atrakcji Gdynia Jazz by the Sea Weekend (Smooth Edition) będzie bezpłatny koncert wrocławskiego zespołu SLOW feat. Nikola Lipska. Mający na swoim koncie dwie nagrane płyty muzycy zaprezentują się gdyńskim miłośnikom lżejszej odmiany jazzu 18 września przy Gdyńskim Centrum Filmowym.

Slow to działający od 2010 r. zespół kierowany przez gitarzystę Tomasza Kaczmarczyka i klawiszowca Krzysztofie Wermińskiego, który wydał do tej pory dwie płyty Art of Silence (2011) i Songs for Everyone (2015). Przy powstawaniu albumów współpracowali mieli m.in. Ania Szarmach, Michał Dąbrówka, Sławek Berny czy Rober Kubiszyn. Muzyka proponowana przez Slow określana jest jako „mieszanka smooth jazzu , ale bez zbędnego lukrowania i popu bez tanich efektów”. To muzyka spokojna i nastrojowa, tworzone dzięki instrumentalnej wirtuozerii jej twórców. Jednak to co najważniejsze, efektem twórczego spotkania wrocławskich muzyków są utwory, która łatwo wpadają w ucho i zapisują się w pamięci słuchaczy. Tym razem wspólnie z wrocławskim zespołem zaśpiewa młoda o bardzo utalentowana wokalistka Nikola Lipska.

Pierwsza płyta Slow Art Of Silence miał bardzo entuzjastyczne recenzje i zachwycała m.in. „jakością pieczołowicie wyrzeźbionego brzmienia”.  Wydana w 2015 r. Songs for Everyone również doczekała się bardzo dobrych recenzji.  Jeden z patronów medialnych Gdynia Jazz by the Sea Weekend portal Jazzsoul.pl – tak pisał o tej płycie – „tak efektownego połączenia muzyki pop i współczesnego jazzu jeszcze w Polsce nie było”.

Aby na chwilę zwolnić od codziennego pędu i przekonać się jak na żywo brzmi Slow zapraszamy na schody koło Gdyńskiego Centrum Filmowego 18 września o godz. 19:00.

Całe wydarzenie Gdynia Jazz by the Sea (Smooth Edition) to przede wszystkim dwa koncerty gwiazd smooth jazzu – czyli Matt Bianco (Mark Reilly) meets New Cool Collective oraz Peter White’a, ale także przegląd filmów muzycznych, spotkanie muzyczne dla dzieci prowadzone przez aktorkę Teatru Muzycznego w Gdyni Katarzynę Kurdej oraz pianistę jazzowego Piotra Manię, targi płytowe, a także wielka gratka dla miłośników gitary bezpłatne warsztaty z Peterem Whitem.

Jedną z atrakcji Gdynia Jazz by the Sea Weekend (Smooth Edition) będzie spotkanie muzyczne dla dzieci zatytułowane Jazz, ale o co chodzi? Spotkanie adresowane do uczniów szkół podstawowych poprowadzą aktorka Teatru Muzycznego w Gdyni Katarzyna Kurdej i pianista – laureat Fryderyka – Piotr Mania.

Bezpłatne spotkanie muzyczne dla dzieci w oparciu o muzykę jazzową jest niezwykle ciekawą ofertą edukacyjną. Atrakcyjna forma zajęć  (uwzględniająca zabawy i ćwiczenia) z pewnością przybliży dzieciom styl muzyczny jakim jest jazz. Celem spotkania jest nie tylko zapoznanie dzieci z historią powstania tego gatunku, z jego największymi przedstawicielami czy używanymi instrumentami muzycznymi. Prowadzący skupią się również na poszerzeniu wiedzy o improwizowaniu, a co za tym idzie rozwoju kreatywności wśród dzieci.

Jazz, ale_plakat

Warsztaty kierowane są do uczniów klas II – V i udział w nich można zgłosić zarówno grupowo (klasowo), jak też indywidulanie. Warunkiem wzięcia udziału w spotkaniu jest wykonanie jednego z dwóch zadań. Termin wykonania zadań to 20 września 2016 r.

Dla aktywnych uczestników warsztatów przewidziano nagrody, których fundatorami są Centrum Nauki Experyment, Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Jumpcity oraz Teatr Komedii Valldal. Sponsorem wydarzenia jest Oke Poland sp. o.o.

Trwające 75 minut spotkanie odbędzie się 24 września w Szkole Muzycznej im. Z. Noskowskiego w Gdyni.

Więcej informacji na temat spotkania oraz warunków udziału w nim znaleźć można na stronie www.jazzbythesea.pl

Organizatorem Gdynia Jazz by the Sea Weekend (Smooth Edition) jest gdyńska firma APP. Impreza odbywa się przy wsparciu miasta Gdynia (Prezydent Miasta objął nad nią patronat). Partnerami imprezy są BMG Goworowski, Gdyńskie Centrum Filmowe, AMS, Pixella, Centrum Riviera, Neolight, HealthTV a patronami medialnymi: Jazz Forum, jazzsoul.pl, Radio Gdańsk, Uroda Życia, Trojmiasto.pl, Dziennik Bałtycki, Top Guitar, Nadmorski24.pl, Gazeta Wyborcza, Madame oraz SmoothJazz.com Global.

Szczegółowe informacje na temat Gdynia Smooth Jazz by the Sea Weekend można znaleźć na stronie www.jazzbythesea.pl oraz na https://www.facebook.com/jazzbytheseaweekend.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *