Gdynia Classica Nova 2016

Przed nami dwa ostatnie koncerty w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Gdynia Classica Nova.

plakat_gcn_m-2

W piątek o godz. 19 w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni przy ul. Biskupa Dominika 13A zagrają dwaj wirtuozi organów – Giulio Mercati i Roman Perucki. W programie znajdzie się europejska muzyka XVI – XIX wieku, a wstęp na koncert jest wolny.

W programie koncertu:

– Nicolas Sabas Gallardo – Concierto de 8 Pasa dos Organos (1831)

– Julian Paxaron – Concierto Para dos Organos, Sobre el Septimo Responsorio de Reyes, Stella (1831)

– Gdańska Tabulatura Organowa (1591) – Phantasia primi toni

– Mikołaj z Krakowa (XVI w.) – Hayducki

– Tabulatura ze Starego Sącza (XVII –XVIII) – Aria in F

– Alessandro Scarlatti (1660-1725) – Partite sull’aria della Folia

– Johann Pachelbel (1653-1706) – Aria Sebaldina ze zbioru Hexachordum Apollinis

– Nicolas Sabas Gallardo – Verso de 8 Tono Para dos Organos (1830)

– Francisco Olivares – Verso de 8 Tono Para dos Organos (1807)

wyrostek-for-alice-zepol-02

W sobotę na godz. 17 zapraszamy Państwa do Sali Koncertowej Portu Gdynia przy ul. Rotterdamskiej 9, gdzie odbędzie się Gala Finałowa z udziałem charyzmatycznego akordeonisty Marcina Wyrostka, zespołu Tango Corazon oraz Orkiestry Festiwalowej pod dyr. Ariela Ludwiczaka.

Bilety w cenie 30/40 zł do nabycia w CultureBox oraz na godzinę przed koncertem.

W programie koncertu:

– Marcin Wyrostek – INTRO
– Marcin Wyrostek – PALINKA
– Astor Piazzolla – LIBERTANGO
– Astor Piazzolla – PRIMAVERA
– Piotr Zaufal, Joanna Zaufal – ŚMIERĆ MARII KRÓLOWEJ SZKOTÓW
– Astor Piazzolla – VUELVO AL SUR

– Carlos Gardel – Por una Cabeza (ZAPACH KOBIETY)
– Antonio Vivaldi – Z CYKLU „CZTERY PORY ROKU” KONCERT F-MOLL „ZIMA” CZ. 1
– Astor Piazzolla – OBLIVION
– Consuela Velasquez – BESAME MUCHO
– Marcin Wyrostek – MOLDAV
– Ewan McGregor – TANGO THE ROXANNE

Nowa płyta – Marcin Wyrostek „For Alice”.

Najnowsza płyta Marcina Wyrostka powstała w oparciu  o doświadczenia koncertowe ostatnich dwóch lat. Występy z zagranicznymi artystami oraz wspólne koncerty z orkiestrami smyczkowymi pozwoliły na nowo spojrzeć muzykom na  ich dotychczasową twórczość. „For Alice” to album, którego fundamentem są autorskie kompozycje Marcina, wzbogacone o szlachetne brzmienie orkiestry kameralnej.  Powstałe utwory są z zamiaru wielobarwne  – „czarodziejskie”. Na płycie znalazły się aranżacje inspirowane słowiańskim folkiem, muzyką latynoamerykańską i filmową. Nie zabraknie także niespodzianek dla wielbicieli klasyki akordeonowej.

Marcin Wyrostek – akordeonista (ur. 16.09.1981 r.) – zwycięzca polskiej, drugiej edycji programu Mam Talent. Wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów.

Pierwszym akordeonistą w rodzinie jak i nauczycielem Marcina był jego Ojciec. Akordeon trafił do jego domu, gdy dziadek zamienił jedną ze swoich krów na instrument. Od tego czasu brzmienie akordeonu zawsze towarzyszyło rodzinnym spotkaniom. Edukację muzyczną kontynuował w PSM I i II st. w Jeleniej Górze. Spędzał całe noce w garażu ćwicząc na akordeonie. Swoją pasję rozwijał pod kierunkiem prof. Joachima Pichury na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą.

Jest laureatem ponad 30 konkursów akordeonowych (w kraju i za granicą), w tym Detroit (USA) 2005; Esztergom (Węgry) 2003, Dunajska Streda (Słowacja) 2003, Reinach (Szwajcaria) 2003. Był także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2004/2005. Jest założycielem projektów: TANGO CORAZON oraz COLORIAGE. Nagrał trzy autorskie płyty, za które otrzymał m.in. potrójną platynę oraz nominację do nagrody Fryderyki 2010 za płytę „Magia del Tango” oraz podwójną platynową płytę za najnowszy krążek „Coloriage” – 2012.

Koncertował na największych, polskich scenach muzycznych m.in. na 50-leciu festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Festiwalach: Sopot TOPtrendy, Transatlantyk, Warszawa Singera. Miał okazję koncertować z gwiazdami polskiej sceny muzycznej – Kayah, Maryla Rodowicz, Ryszard Rynkowski, Adam Sztaba, Orkiestra AUKSO. Jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań muzycznych był wspólny występ z Bobbym McFerrinem w 2010 roku. Wykonuje muzykę klasyczną, jazzową i ethno-folk. Kluczowym elementem jego tożsamości muzycznej jest improwizacja.

wyrostek-for-alice-zepol-01

Zespół

Projekt Tango Corazon powstał w wyniku naszej fascynacji muzyką argentyńską i latyno-amerykańską, która zainspirowała nas do tworzenia tang we własnych aranżacjach: jazzowych, klasycznych, musicalowych i klubowych. Repertuar zespołu oparty jest na tangach Astora Piazzolli i Richarda Galliano a także autorskich kompozycjach Marcina Wyrostka.

Debiutancka płyta zespołu – „Magia del Tango”, pokryła się ZŁOTEM już w pierwszym miesiącu sprzedaży, aby finalnie osiągnąć status POTRÓJNEJ PLATYNY!!!. Album został także nagrodzony na Festivalu Sopot Top Trendy 2010. Żywiołowe reakcje publiczności zainspirowały nas do wydania płyty – „Live”, która jeszcze przed wprowadzeniem do oficjalnej dystrybucji osiągnęła status złotej płyty. W Tango Corazon występują muzycy z projektu Coloriage co dodatkowo nadaje występom charakter ethno-folkowy.

Zespół:

Marcin Jajkiewicz – wokal

Marcin Wyrostek – akordeon

Mateusz Adamczyk – skrzypce

Daniel Popiałkiewicz – gitara

Agnieszka Haase-Rendchen – fortepian

Piotr Zaufal – bas

Krzysztof Nowakowski – instrumenty perkusyjne

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *