3. edycja festiwalu architektury i designu Open House Gdynia

Organizatorzy festiwalu ogłosili do tej pory dziesięć miejsc, które znajdą się w programie: dawny Kurhaus w Orłowie, Teatr Muzyczny, siedzibę Nadleśnictwa Gdańsk w Gdyni Chyloni, mieszkanie twórczyni festiwalu w Kamienicy Hundsdorffów, Urząd Miasta Gdyni, Hotel Marriott, Atelier Smaku, pracownię Mana Mana, Willę Klemensówkę na Witominie i ogród społeczny przy Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. 

OHGdynia_plakat

-W trzeciej edycji festiwalu skupimy się na relacji architektury i natury w przestrzeni miasta, osiedla, domu oraz mieszkania. Nasze działania wprowadzimy do parków i ogrodów, ożywimy gdyńskie podwórka i balkony. Zdradzimy, co łączy dziewiętnastowieczną urbanistykę z sielskością dzisiejszego Witomina. Postaramy się dowiedzieć dlaczego wszyscy kochamy Działki Leśne oraz pokażemy, jak wesprzeć miejski ekosystem własnoręcznie budując hotel dla owadów.- mówi Diana Lenart, założycielka festiwalu. 

Atelier Smaku_fot. Dominik Jagodziński

Mecenasem wydarzenia jest trójmiejski deweloper Invest Komfort, który w ramach festiwalu zaprezentuje jedną z najnowszych inwestycji.

– Bardzo cieszy nas fakt, że to właśnie Gdynia stała się częścią międzynarodowego, prestiżowego festiwalu architektonicznego.  – mówi Marta Szymczak, rzecznik prasowy Invest Komfort – To niezwykle ważna inicjatywa, łącząca w sobie wartości, które również nam są bardzo bliskie, tj. miłość do architektury, wspieranie przemyślanych zmian w przestrzeni miasta oraz szacunek do historii miejsca i otaczającej go natury. W tym roku Invest Komfort uchyli rąbka tajemnicy, odkrywając przed uczestnikami jak z teorii architektura przemienia się w miejsce do życia, podczas premierowego pokazu osiedla w Gdyni.

ManaMana_fot. Trochę Fajny Fotograf

Open House Gdynia został zaplanowany tak, by zadowolić nie tylko osoby na co dzień związane z  architekturą czy designem – to festiwal od mieszkańców dla mieszkańców. Jego celem jest wzajemne inspirowanie się i propagowanie wśród szerokiej publiczności takich rozwiązań z zakresu organizacji przestrzeni miasta i wnętrz, które harmonijnie łączą funkcjonalność, piękno i szacunek dla historii oraz natury. Dlatego, obok spacerów czy prelekcji, odbędą się gry miejskie, warsztaty rękodzieła i sadzenia roślin, śniadanie w Orłowie czy obiad w ogrodzie otwartym przy Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. We wszystkich lokalizacjach na uczestników czekają przewodnicy, którzy chętnie podzielą się tajemnicami Gdyni: opowiedzą o historii budynków, twórczych remontach, dawnych mieszkańcach. Jak co roku nie zabraknie też wystaw fotografii najwyższych lotów – wśród nich unikalne fotografie barcelońskiego artysty Andreia Farcasanu, portrety autorstwa Jamesona Kergozou z Wielkiej Brytanii czy urbanistyczne pejzaże Rubena Dario Kleimeera z Rotterdamu.

Kurhaus_fot. Dominik Jagodziński

Wstęp wolny do wszystkich miejsc,  w wybranych z nich obowiązywać będą zapisy. Program festiwalu jest uzupełniany na stronie oraz na profilu festiwalu na Facebook’u.

Instytut Meteorologii

www.ohgdynia.org

www.facebook.com/OpenHouseGdynia

www.instagram.com/openhousegdynia

Kamienica Hundsdorffów_mieszkanie prywatne_fot. Dominik Jagodziński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *